Dokumentet zbulojnë planin e Putinit para pushtimit, përfshirë komplotin për të aneksuar Ukrainën deri në gusht

Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara për Studimet e Mbrojtjes dhe Sigurisë, bazuar në disa dokumente të zbuluara, tregon se Rusia kishte planifikuar të merrte Ukrainën për 10 ditë dhe ta aneksonte atë deri në gusht të këtij viti

Presidenti i RusisW, Vladimir Putin

Një institut britanik i mbrojtjes dhe sigurisë ka zbuluar detaje të planit të parapushtimit të Moskës për Ukrainën, bazuar në dokumentet e siguruara ruse të nënshkruara nga presidenti, Vladimir Putin.

Rusia kishte planifikuar të merrte Ukrainën për 10 ditë dhe ta aneksonte atë deri në gusht të këtij viti, tha Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara për Studimet e Mbrojtjes dhe Sigurisë.

Sipas mendimit të lidhur me Ushtrinë Britanike, vetëm një grup i vogël zyrtarësh rusë ishin në dijeni të shkallës së plotë të planeve. Krahas kësaj, ata thanë se edhe nënkryetarët e degëve brenda ushtrisë ruse, nuk ishin në dijeni të planit për të pushtuar Ukrainën, deri disa ditë para fillimit të pushtimit, ndërsa njësitë ushtarake taktike nuk morën urdhra deri disa orë më parë, transmeton SKY NEWS.

Kapja e centraleve bërthamore të Ukrainës, bankës qendrore dhe parlamentit

Dokumentet zbuluan gjithashtu se Rusia planifikonte të pushtonte termocentralet e Ukrainës, fushat ajrore, furnizimet me ujë, bankën qendrore dhe parlamentin. dhe se shërbimet speciale ruse kishin për detyrë ta vrisnin udhëheqjen ukrainase.

Ata dukej se supozonin se zyrtarët e qeverisë ukrainase ose do të iknin ose do të kapeshin si rezultat i shpejtësisë së pushtimit.

Komuniteti i inteligjencës së Ukrainës beson gjithashtu se Rusia planifikoi të përdorte njësitë ajrore bjelloruse, për të kapur termocentralet bërthamore, Rivne dhe Khmelnytsky.

Në planin e pushtimit thuhet se detajonte komplot për t’i kapur termocentralet bërthamore të Ukrainës, me qëllim që të strehohen trupat ruse, të fitohet kontrolli mbi sistemin energjetik të vendit dhe të shantazhojë potencialisht vendet evropiane me rrezikun e ndotjes nga rrezatimi.

Rusia planifikoi të fillonte pushtimin me një “fushatë masive raketore dhe sulmesh ajrore” kundër objektivave ushtarake ukrainase, tha RUSI.

Ai shtoi se Moska nuk do të synojë infrastrukturën kritike si termocentralet dhe hekurudhat, sepse këto ishin kyçe për planet e saj për ta pushtuar vendin.  Ndërkaq, zyrtarët planifikonin të regjistronin popullsinë, përmes fshirjeve derë më derë dhe kampeve të filtrimit, tha grupi i ekspertëve.

Rusia thuhet gjithashtu se planifikoi bashkëpunimin e detyruar të guvernatorëve rajonalë dhe autoriteteve lokale, dhe FSB-ja ishte ngarkuar me kapjen e zyrtarëve lokalë.

Me kalimin e kohës, ajo planifikoi të sillte mësues dhe zyrtarë të tjerë nga Rusia, për të filluar “riedukimin e ukrainasve”.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika