“Dramaturgu” Gjuriq i viktimizohet Borrellit: Serbët në Kosovë po vuajnë

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Marko Gjuriq, ka takuar kryediplomatin e BE-së, Josep Borrell, në Austri, ku këtij të fundit ia ka dramatizuar situatën e serbëve të Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme serbe, Marko Gjuriq, ka takuar kryediplomatin e Bashkimit Evropian, Josep Borrell, në Austri.

Në këtë takim, njashtu si e tërë politika serbe, Gjuriq i është viktimizuar Borrellit dhe ka dramatizuar situatën e serbëve në Kosovë, duke thënë “se po vuajnë presion të padurueshëm nga Prishtina”.

“Duke theksuar se gjendja në lidhje me Kosovën është jashtëzakonisht e vështirë, Gjuriq theksoi se serbët po vuajnë presion të padurueshëm si rezultat i kulmit të veprimeve afatgjata dhe sistematike të njëanshme nga autoritetet e Prishtinës”, thuhet në njoftimin e ministrisë serbe.

Gjithashtu, kryediplomati serb ka theksuar se Beogradi është i përkushtuar ndaj dialogut dhe ka kërkuar që të zbatohen marrëveshjet e arritura në këtë proces.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika