Drejtori i C.I.A, Burns: Putin mund të përdorë armë bërthamore

Sipas inteligjencës amerikane, SHBA-të mbeten të shqetësuara se presidenti rus, Vladimir Putin, nga dëshpërimi i luftës në Ukrainë mund të përdor armë bërthamore

William Joseph Burns, Drejtor i C.I.A

Të enjten, Drejtori i C.I.A., William Burns, ka thënë se “dëshpërimi i mundshëm” për të nxjerrë pamjen e një fitoreje në Ukrainë mund të tundojë Presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, të urdhërojë përdorimin e një arme bërthamore.

Drejtori, William J. Burns, i cili shërbeu si ambasador amerikan në Rusi dhe është anëtar i administratës që është marrë më shpesh me zotin Putin, tha se shpërthimi i mundshëm i një arme të tillë, qoftë edhe si një e shtënë paralajmëruese, ishte një mundësi për të cilën Shtetet e Bashkuara mbetën “shumë të shqetësuara”.

Por, ai paralajmëroi shpejt se deri më tani, pavarësisht thirrjes së shpeshtë të zotit Putin ndaj kërcënimeve bërthamore, ai nuk kishte parë asnjë “provë praktike” të llojeve të dislokimeve ushtarake ose lëvizjes së armëve që do të sugjeronin se një lëvizje e tillë ishte e pashmangshme.

Ilustrim

“Duke pasur parasysh dëshpërimin e mundshëm të Presidentit Putin dhe udhëheqjes ruse, dhe pengesat me të cilat ata janë përballur deri më tani, ushtarakisht, askush prej nesh nuk mund ta marrë lehtë kërcënimin e paraqitur nga një mjet i mundshëm ndaj armëve taktike bërthamore ose armëve bërthamore me rendiment të ulët”, tha Burns gjatë një sesioni pyetje-përgjigje pas një fjalimi që mbajti në Institutin e Teknologjisë Georgia, Atlanta.

Raketat ndërkontinentale ruse

Burns argumentoi gjithashtu se zbulimi i qëllimeve të zotit Putin nga zyrtarët e inteligjencës amerikane para shpërthimit të luftës e kishte bërë më të vështirë për Putin-in të fshehte “brutalitetin” që forcat e tij kanë përdorur në Ukrainë, që të kujton dëmin rus dhe dëmet e shkaktuara në Çeçeni në vitet 1990.

“Kam parë me kalimin e viteve teksa Putini është zhytur në një kombinim të djegshëm ankesash, ambicie dhe pasigurie,” tha zoti Burns. Ai tha se presidenti rus ka ushqyer ankesa kundër Perëndimit për dekada, i bindur se Shtetet e Bashkuara kanë përfituar nga dobësia e Rusisë pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik.

Presidenti Biden dhe këshilltari i tij për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan pranuan të enjten se Shtëpia e Bardhë po debatonte për dërgimin e një zyrtari të nivelit të lartë në Kiev, kryeqytetin e Ukrainës, në shenjë mbështetjeje për qeverinë e Presidentit Volodymyr Zelensky.

Kryeministri Boris Johnson i Britanisë së fundmi bëri një udhëtim të fshehtë në Kiev me tren.

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson dhe Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelenskyy – Kiev

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika