Drejtori i Shoqatës së Mullistëve: Ka grurë nuk duhet të ketë frikë

Drejtori i Shoqatës së Mullistëve, Muhamet Farizi, ka deklaruar se nuk ka nevojë për alarme nga mediat e Kosovës se nuk ka mjaftueshëm grurë, pasi sipas tij, Kosova nuk rrezikon të mbesë pa grurë dhe se qytetarët nuk duhet të kenë frikë

Drejtori i Shoqatës së Mullistëve, Muhamet Farizi, ka deklaruar se Kosova nuk rrezikon të mbesë pa grurë dhe se qytetarët nuk duhet të kenë frikë.

“Ka prodhime të grurit, dhe nuk duhet me pas frikë populli. Ka kapacitete nga e gjithë prodhimtaria e Kosovës, ka kapacitet edhe për ruajtje”, ka deklaruar Farizi.

Po ashtu, Farizi në intervistë për RTV Dukagjinin, në emisionin FIVE, ka dhënë sugjerim për mediat e informimit në Kosovë, pasi sipas tij ato japin alarme të gabuara, duke thënë se nuk ka sasi të mjaftueshme të grurit në Kosovë.

“Ne kemi pas sasi të konsiderueshme të grurit, japim sugjerim tek mjetet e informimit në Kosovë, të mos japin alarm sa i përket sasisë së grurit për të u mjaftuar popullatës, grurë ka pas, kemi pas sasi të grurit edhe për dy muaj më shumë se sa sezonës së korrjes”, ka deklaruar kreu i Shoqatës së Mullistëve.

Muhamet Farizi, drejtori i Shoqatës së Mullistëve, në intervistë për emisionin FIVE në RTV Dukagjini

Sipas tij, që nga fillimi i COVID-19, Kina, krahasuar me vitin e kaluar ka konsumuar 24 milionë ton më shumë, dhe se në atë moment Rusia ka pasur shitje të konsiderueshme të grurit.

Farizi ka thënë se pas kësaj, Rusia ka caktuar tatim në eksport të grurit, dhe se aty ka filluar gjeneza e rritjes së çmimit.

“Prej fillimit të COVID-19, Kina një vit përpara krahasuar një  paraprak ka konsumuar 24 milionë ton më shumë, në atë moment Rusia si shtet që ka pas shitje të konsiderueshme të grurit ka caktuar tatim në eksport të grurit aty ka filluar gjeneza e rritjes së çmimit si fillim”, është shprehur ai.

Po ashtu, ai ka thënë se lufta Ukrainë-Rusi, vetëm ka rritur vazhdueshmërinë e rritjes së çmimeve.

Farizi ka deklaruar se qytetarët e Kosovës kanë fatin që janë të pajisur me mulli të shumta dhe se kapaciteti i tyre ka qenë për tetë milionë banor, ndërsa tani kapaciteti është funksional për pesë milionë banor.

“Populli i Kosovës ka fatin që ka mulli të cilët janë kapaciteti për tetë milionë banor, kapaciteti që është funksional tash është për pesë milionë banorë”, ka deklaruar Farizi.

Ndërkaq, ai ka deklaruar se nga ana e mullistëve janë gati me importu nga sasi që mungojnë, por ata importojnë vetëm në kohën e sezonës së korrjes.

Gjithashtu, ai ka thënë se Kosova nuk ka importuar grurë nga Rusia e as nga Ukraina, dhe se sipas Farizit nuk është as e nevojshme të importohet.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika