Dua Lipa nderohet nga presidentja Osmani me titullin “Ambasadore Nderi”

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka nderuar yllin botëror, Dua Lipa me titullin 'Ambasadore Nderi e Republikës së Kosovës'

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe artistja Dua Lipa

Të premten e pesë gushtit, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, i ka ndarë titullin ‘Ambasadore Nderi e Republikës së Kosovës’, artistes Dua Lipa.

E para e vendit ka bërë të ditur se këtë e ka bërë në Presidencë, së bashku me bashkëshortin e saj, Prindonin dhe vajzat.

“I ndava titullin sepse ajo vazhdon ta nderojë vendin tonë në çdo hap e çdo paraqitje. E falenderova, në emër të të gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës për gjithçka që ka bërë dhe po bënë që zëri ynë të dëgjohet kudo në botë”, ka shkruar Osmani në Facebook.

May be an image of 2 people, people standing and indoor
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Presidencë duke nderuar Dua Lipën me titullin “Ambasadore nderi”

Ndërsa për vajzat e saj, Osmani ka thënë se kishin kënaqësinë e veçantë ta takojnë Dua Lipën, që siç thotë ajo është shndërruar në inspirim e model për vajzat anekënd botës.

“Ajo po e shfrytëzon zërin dhe talentin e saj të jashtëzakonshëm, jo vetëm për t’i ofruar botës këngë që lënë gjurmë, por edhe për ta prezantuar imazhin më të mirë të Kosovës kudo në botë. Sot, për shkak të Duas, nuk ka njeri që nuk e njeh Kosovën, të cilën edhe kësaj radhe e ka bërë kryeqendër të kulturës botërore, nëpërmjet festivalit Sunny Hill”, ka shtuar presidentja Osmani.

Po ashtu ajo ka përsëritur mesazhin e përbashkët me Dua Lipën për liberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës, për të cilin ka thënë se njëherësh është edhe moto e edicionit të sivjetëm të festivalit Sunny Hill.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika