Dua Lipa në Met Gala 2023 – Historia pas gjerdanit 100 karatësh

Dua Lipa rrezatoi energjinë e një princeshe teksa mbërriti në Met Gala 2023 me një fustan Channel të shoqëruar me një gjerdan diamanti 100 karatësh

Dua Lipa në Met Gala 2023

Të gjithë sytë ishin te këngëtarja me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa teksa ajo mbërriti në tapetin e kuq të Met Gala 2023.

Si një nga bashkë-prezantueset e eventit të mbrëmjes së 1 majit- që nderon ekspozitën e re të Muzeut Metropolitan të Artit,  “Karl Lagerfeld: Një linjë bukurie” – Lipa duhej të jepte një pamje magjepsëse dhe si gjithmonë ylli shqiptar nuk zhgënjeu.

Ajo kishte veshur një fustan ballore ngjyrë kremoze dhe me disa qepje ngjyrë të zezë nga Chanel, të njëjtin dizajn që Claudia Schiffer veshi për koleksionin e modës së vjeshtës 1992.

Por zgjedhja e aksesorëve të saj – veçanërisht, ai gjerdan me diamant që bie në sy – ka një histori interesante.

Lipa u bë ylli i parë që vesh diamantin e ri Legendary të Tiffany & Co., i cili është vendosur në gjerdanin Lucida Star të labelit.

Dua Lipa në Met Gala 2023

Siç ka raportuar revista e modës, Vogue, diamanti i bardhë Legendary është mbi 100 karat dhe i bën homazh formës së  diamantit ikonik të verdhë Tiffany  nëpërmjet prerjes së tij pothuajse identike me jastëk. Sipas etiketës, diamanti i ri i bardhë është me ngjyrë D, përmban 82 aspekte dhe është marrë me përgjegjësi nga Botsvana.

Diamanti origjinal Tiffany i verdhë 128,54 karatësh ishte gjetur në vitin 1977 në minierat e diamantit Kimberley të Afrikës së Jugut, dhe që atëherë është bërë një nga pjesët më të famshme të Tiffany (në vitin 2019, vlera e tij u vlerësua në 30 milionë dollarë).

Vetëm katër gra kanë veshur diamantin origjinal Tiffany. Socialite Mary Whitehouse ishte e para që e veshi atë në një ballo për kompaninë e bizhuterive në vitin 1957.

Ajo u pasua nga Audrey Hepburn, e cila e veshi diamantin për fotot publicitare të vitit 1961 për Breakfast at  Tiffany’s ; Lady Gaga në Oscar 2019; dhe  Beyonce në një fushatë 2021 Tiffany & Co.

Me pamjen e saj të freskët dhe të përditësuar për gjerdanin me famë botërore, Lipa gjithashtu bëri historinë e saj të modës më 1 maj në Met Gala 2023.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika