Dugolli i dërgon shkresë prokurorit të Gjykatës Speciale, i ofron prova shtesë për masakrën e Dubravës

Deputeti i Lëvizës Vetëvendosje, Enver Dugolli

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Enver Dugolli, njëherësh i mbijetuar i masakrës së Dubravës, ka ofruar prova se Gjykata Speciale ka juridiksion lëndor mbi krimet e kryera nga forcat serbe gjatë masakrës së Dubravës, dhe se sipas tij, prokurori i specializuar ka juridiksion të plotë për ta hetuar këtë rast.

Ai ka bërë të ditur se i ka dërguar shkresë prokurorit të specializuar, Alex Whiting, duke i ofruar argumente shtesë në lidhje me juridiksionin lëndor për masakrën e Dubravës.

Shkresa e Dugollit e cila i është dërguar prokurorit të specializuar Alex Whiting

“Sot prapë i kam dërguar në shkresë u.d. prokurorit të specializuar, z. Alex Whiting. Kjo shkresë ofron argumente shtesë duke u bazuar në tri vendimet e lëshuara nga vetë Gjykata Speciale, se i takon juridiksionit lëndor”, ka thënë ai.

“Pra, Gjykata Speciale ka juridiksion lëndor mbi krimet e kryera të forcave serbe gjatë planifikimit dhe ekzekutimit të masakrës së Dubravës. Në bazë të argumenteve të parashtruara me këtë shkresë, nuk mbetet më asnjë dyshim: prokurori i specializuar ka juridiksion të plotë për ta hetuar këtë rast”, ka vijuar Dugolli.

Dugolli është shprehur se nuk do të pushojë asnjëherë së kërkuari drejtësi për viktimat e masakrës së Dubravës.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika