Durrës: 230 qytetarë morën çelësat e apartamenteve në Manzë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, të hënën në mesditë ka përuruar 230 banesat e ndërtuara për banorët që humbën shtëpitë e tyre, si pasojë e tërmetit të 26 nëntorit të vitit 2019.

“T’i gëzoni shtëpitë se janë të tuajat, t’i gëzoni si trashgimi për fëmijët tuaj. Janë falas”.

“Ky është një nga ato momentet kur njeriu që për shkak të detyrës, duhet të përballet çdo ditë me gjithfarë lloj pengesash, e shpifjesh”, ka thënë Rama. Më tutje, ai ka shtuar  “kur themi që askënd nuk do ta lëmë vetëm, nuk është një fjalë e bukur, por një fakt”.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama

Rama përsëriti se qeveria e tij është përballur me fatkeqësi të paparashikuara, si tërmeti dhe pandemia.

“Ne thamë që do t’i nxjerrim lekët nga dheu për të bërë shtëpitë tuaja, dhe sot kjo është një tjetër lagje në vazhdën e një pune që vazhdon dhe që provon se ne mbajmë atë që themi”.

“Nëse them, do ta  bëjmë këtë gjë, do ta bëjmë, se s’bën. Është vetëm çështje kohe”, është shprehur ai.

Më tej, ai është ndalur  te rritja e çmimeve që ka prekur edhe Shqiprinë si pasojë e luftës Rusi-Ukrainë

“Paketa e Rezistencës” si pjesë e ndihmës për të mbuluar krizën,  do të prekë familjet shqiptare, mbështetje ndaj fermerëve me naftë duke mos përfshirë taksat, si dhe mbështetje për pensionistët.

Para dy vjetësh, më 26 nëntor, kishte ndodhur një termet i fuqishëm i cili ka shkaktuar rreth 50 viktima dhe dhjetëra të tjerë të plagosur.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika