Dy zyrtarë të shërbimit korrektues pezullohen nga puna për rastin Dehari

Shërbimi Korrektues i Kosovës i ka pezulluar dy zyrtarët e saj, Burim Buleshkaj dhe Destan Zogaj, për rastin e vdekjes së Astrit Deharit në Qendrën e Paraburgimit në Prizren

Këtë provë materiale në rastin e vdekjes së Astrit Deharit në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, po dyshohet se para se ta shihte Policia e Kosovës, u kontrollua nga dy zyrtarë të Shërbimit Korrektues të Kosovës.

Këtë konstatim e ka bërë Inspektorati i Ministrisë së Drejtësisë.

Raporti, u prezantua para pak jave nga vet drejtuesja e këtij dikasteri qeveritar, Albulena Haxhiu.

E bazuar në të, Shërbimi Korrektues ka pezulluar nga detyra dy zyrtarët, Burim Buleshkaj dhe Destan Zogaj.

Buleshkaj asokohe drejtonte departamentin për Operativë Siguri dhe Transport të të Burgosurve në SHKK, kurse Zogaj Qendrën e Paraburgimit në Prizren.

Shërbimi Korrektues nuk ka dhënë gjatë ditës më shumë detaje për suspendimin e dy zyrtarëve.

Për Televizionin Dukagjini, përmes telefonit Burim Buleshkaj ka thënë se akoma nuk e ka pranuar vendimin për pezullim.

Avokati Yll Zekaj vlerëson se institucionet duhet të kenë kujdes në trajtimin e këtij rasti.

“Edhe ministrja e Drejtësië, edhe stafi politik duhet të rrijnë anash procedurave që zhvillohen brenda institucioneve, për arsye se në opinionin publik po lë shije të keqe, po lë shijen e ndikimit të politikës në shërbyes civil, e e cila nuk guxon të ndodhë”, ka thënë Zekaj.

Avokati Yll Zekaj

Këto raste Fatmire Haliti, që me organizatën QKRMT monitorojnë situatën në burgjet e Kosovës, thekson se duhet të trajtohen më shpejtë.

“Veprimet që duhet të ndërmirren nga Shërbimi Korrektues, apo Inspektoriati, duhet me qenë më efikase dhe më të shpejta në mënyrë që me u sqaru sa më shpejtë rrethanat e rasteve, që të mos mbetet kohë e gjatë pa u trajtu dhe pa një epilog të rrethanave dhe përfundimit se si ka ndodhur rastet e tilla”, ka thënë Haliti.

Fatmire Haliti, QKRMT

Raporti ka hedhur akuza edhe mbi vet kryeinspektorin e ministrisë, Ylber Topalli.

Kjo për shkak të nënshkrimit të dy raporteve, ku njëri prej tyre e cilësonte rastin si vetëvrasje, kurse tjetri si vdekje.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika