Dyshime për një mjet shpërthyes në shkollën “Xhevdet Doda”, të Prishtinës

Policia e Kosovës ka thënë se kanë pranuar informata për dyshimet që ndërlidhen me një shpërthim të mundshëm në në shkollën “Xhevdet Doda”

Në shkollën e mesme “Xhevdet Doda”, në Prishtinë, po dyshohet se gjendet një mjet i dyshuar shpërthimi.

Në një përgjigje për Portali D, zëdhënësja e Policisë së Kosovës për Komunën e Prishtinës, Flora Ahmeti ka thënë se kërcënimi ndaj kësaj shkolle ka ardhur nga posta elektronike.

“Sot rreth orës 11:00 është pranuar informata për dyshimet që ndërlidhen me një shpërthim të mundshëm në shkollën “Xhevdet Doda” në Prishtinë. Informacionet e para flasin se kanosja e dyshimtë ka ardhur përmes postës elektronike”, ka thënë ajo.

Sipas Ahmetit, me të marrë lajmin, polici ka dalë në vendin e ngjarjes dhe ka marrë veprimet e nevojshme për ta siguruar zonën.

Ajo ka bërë të ditur se nxënësit dhe personeli i shkollës  janë evakuuar në një perimetër më të sigurtë.

“Policia menjëherë ka dalë në vendin e ngjarjes dhe ka nisur ndërmarrjen e veprimeve operative të nevojshme për të menaxhuar me situatën në atë zonë. Ndërkohë që në një perimetër të caktuar policia ka evakuar nxënësit dhe personelin e shkollës, specialist të policisë po trajtojnë dhe verifikojnë informatën”, ka shtuar ajo.

Ditë më parë, një kërcënim i ngjashëm kishte ardhur edhe në objektin e Rektoratit të UP-së, i cili doli se ishte informacion i rremë.

 

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika