Dyson është duke krijuar robotë për shtëpi

Dyson po tejkalon fshesat me korrent dhe tharëset e duarve të cilat gjinden në të gjithë botën, tashmë synim i tyre shihet të jetë krijimi i një roboti të aftë për të ndihmuar në punët e shtëpisë

Kompania ka njoftuar për planin e krijimit të një qendre të madhe robotike në objektin e tyre në Hullavington Airfield, në Wiltshire.

Vendi do të jetë shtëpia e 250 inxhinierëve robotikë, ku tashmë dyson prodhon fshesë me korrent robotik.

Sipas kompanisë Dyson investimet e tyre janë të mëdha për zhvillim të teknologjisë së re dhe shumica e kolektivit të cilët janë bashkuar këtë vit në kompani janë shkencëtar, inxhinierë dhe kodues.

Por kompania është duke punësuar edhe inxhinierë robotikë, duke përfshirë vizionin kompjuterik, mësimin e makinerive, sensorët dhe “mekatronikën”.

Përmes një video në Konferencën Ndërkombëtare për Robotikën dhe Automatizimin në Filadelfia, kompania ka zbuluar paksa për robotët.

Krahët e robotëve shihen duke marrë pjata, lodra të buta, shishe detergjenti me sa duket kjo është një ndihmë për punët e shtëpisë.

Por kjo punë nuk është zbuluar ende tërësisht, mbetet për t’u parë, megjithëse robotët do të ishin një ndihmesë.

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika