E gjithë bota e F1 në mbrojtje të shtatë herë kampionit

Kampionatit të shtatë herë në botë Lewis Hamilton i kanë dalur në mbështetje të gjithë pilotët dhe skuadrat e F1, për shkakë të komentëve të cilat i mori nga kampionati tëri herë në botë Nelson Piquet.

Lewis Hamilton janë dalur në mbështetje të gjithë pilotët dhe skuadrat e F1 për shkakë të komentëve të marra nga Nelson Piquet

E gjithë bota e F1 është ngritur në këmbë për të mbështetur shtatë herë kampionin e botës, Lewis Hamilton – pas komenteve që u shfaqën të Nelson Piquet.

Tri herë kampioni i botës në Formula 1, Piquet, në një intervistë gjatë vitit të kaluar, e kishte ofenduar Hamiltonin në tone raciste.

Kjo intervistë ka dal në pah gjatë mbrëmjes së 27 qershorit, dhe ka ngritur polemika të jashtëzakonshme në të gjithë komunitetin e sportit më të shpejtë në botë.

Për komentet e Piquet, ka reaguar edhe vet piloti britanik.

Në Twitter, ai shkruajti: “Është më shumë se thjesht gjuhë. Këto mendje arkaike duhet të ndryshojnë dhe nuk kanë asnjë vend në sportin tonë. Gjatë gjithë jetës time jam rrethuar nga gjëra si kjo. Kam pasur shumë kohë që të mësojë, e tani është koha që të veprojë.”

Mbi këtë kanë reaguar të gjithë pilotët dhe skuadrat e F1, që i kanë dal në mbështetje pilotit të Mercedes.

Mbetet të shihet se çfarë masa do të merren kundër Nelson Piquet, që deri më tani nuk ka bërë as edhe një reagim në publik.

 

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Vasfije Krasniqi jep dorëheqje nga pozita e deputetes

Deputetja e zgjedhur nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje(VV), Vasfije Krasniqi-Goodman, të mërkurën e 21 shtatorit ka bërë të ditur se ka dhënë dorëheqje. Krasniqi ka...

Ish-deputeti i LVV-së, Krasniqi: Të rregullohen raportet me ShBA-të ose...

"Unë kam ardhur këtu për t'iu kërkuar falje njerëzve që i kam dërguar në Vetëvendosje. Unë u kërkoj falje, se nuk e kam ditur...

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Të fundit nga rubrika