E-Kosova nga sot do të ketë shërbime të reja

Kosova lanson shërbimet e reja elektronike në platformën e-Kosova, ku kryeministri i Republikës së Kosovës, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, kanë marrë pjesë në lansimin e tyre

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, kanë marrë pjesë në lansimin e shërbimeve të reja elektronike në portalin e-Kosova.

Shërbimet e reja përfshijnë, certifikatën e lindjes, ekstraktin e lindjes, certifikatën e martesës dhe certifikatën e vdekjes, si dhe shërbimin për vazhdimin e regjistrimit të veturës.

Në këtë konferencë Kryeministri Kurti ka folur edhe mbi çështje të tjera.

Ai ka thënë se raportet mes Kosovës dhe Shqipërisë janë mjaft të mira.

Madje, ai në pohim të kësaj deklarate, ka paralajmëruar takim të dy qeverive shqiptare, pas dy javësh.

“Pas dy javësh, e kemi një mbledhje të përbashkët më Shqipërinë pas takimit që kemi pasur në Elbasan. Raportet janë të mira”.

Në pyetjen e drejtuar nga RTV Dukagjini gjatë një konference, Kurti ka thënë se Kosova e Serbia mund të kenë shkëmbim vetëm kur presidenti serb i pranon masakrat që janë bërë në Kosovë gjatë luftës.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë konfernecës

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika