Ec në këpucët e personave me Sindromë Down

Të hënën, në ditën e pranverës, në ora 13:30, mbahet një marsh solidarizimi me komunitetin e Sindromës Down me moton “Ec me këpucët e mia”, për nder të Ditës Botërore.

Në këtë organizim do të marrë pjesë presidentja, Vjosa Osmani. Marshi nis nga ndërtesa e Kuvendit të Kosovës deri te sheshi “Zahir Pajaziti”.

Shoqata personave me Sindromë Down do të vendosë produktet të punuara nga anëtarët me sindromë në tri tezga në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë.

Ndërkaq, Sindroma Down është sindroma më e hasur në botë, 1 në 691 lindje. Në bazë të të dhënave të Shoqatës Down Syndrome Kosova, në Kosovë brenda vitit lindin rreth 35-40 foshnja me Sindromë Down. Numri i përgjithshëm i individëve me sindromë Down në Kosovë është mbi 920.

Shija e redaktorit

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

Të fundit nga rubrika