Edhe dy muaj arrest shtëpiak për ish-policin serb, Dejan Pantiq

Gjykata Themelore në Prishtinë ka vendosur që ish-policit, Dejan Pantiq t’ia vazhdojë edhe një herë masën e arrestit shtëpiak

Gjykata Themelore në Prishtinë ia ka vazhduar edhe për dy muaj masën e arrestit shtëpiak, ish-policit serb Dejan Pantiq, i cili dyshohet për terrorizëm.

Lajmin për RTV Dukagjinin e ka konfirmuar zëdhënësja e kësaj gjykate, Mirlinda Gashi.

“Më datë 08.03.2023 Departamenti Special ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, për vazhdimin e masës së Arrestit shtëpiak kundër të pandehurit D.P, ashtu që masa e Arrestit shtëpiak i është vazhduar edhe për 2 (dy) muaj, deri me datë 09.05.2023”, ka deklaruar Gashi.

Gjithashtu, më 4 janar të vitit 2023 Gjykata Themelore e Prishtinës me kërkesën e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës kishte vendosur që t’ia vazhdojë masën e arrestit shtëpiak ish-policit, Pantiq edhe për dy muaj.

Ndërkaq, Pantiq është arrestuar më 12 dhjetor të vitit të 2022, nën dyshimin se kishte sulmuar zyrtarët e Policisë së Kosovës dhe Komisionit Zgjedhor në veri të Mitrovicës.

Kujtojmë se pas arrestimit të tij, serbët vendas vendosën barrikada në rrugët që çojnë në vendkalimet kufitare Jarinjë dhe Bërnjak, të cilat lidhin Kosovën me Serbinë.

Shija e redaktorit

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

Të fundit nga rubrika