Edhe në Skenderaj mbahet marsh solidarizues për rastin e vajzës 11- vjeçare

Në përkrahje të marrshit në Prishtinë kundër dhunës seksuale ndaj vajzave dhe grave është organizuar një marsh edhe në qytetin e Skenderajt

Pamje nga protesta në Skenderaj

Të mërkurën e 31 gushtit përveç në Prishtinë dhe në Skenderaj është protestuar kundër dhunës seksuale ndaj gjinisë femërore në Kosovë e në veçanti për rastin e fundit në Prishtinë, ku një vajzë e 11 vjeçare ishte përdhunuar nga 5 persona.

Moto e kësaj proteste ishte “Protesta mbrojtëse për vajzat dhe gratë”, “Mos shfajësoni fajtorët, fol, bërtit mos heshtë”, thuhet ndër të tjera në postimin e shpërndarë nga Komuna e Skenderajt.

“Këtij marshi iu kanë përgjigjur një numër i madh i qytetarëve, duke u solidarizuar me viktimën 11 vjeçare”.

Pamje nga protesta në Skenderaj

Në këtë protestë të organizuar nga OJQ “Drugëza” në bashkëpunim me Zyrën për Barazi Gjinore në Komunën e Skenderajt, i pranishme ishte edhe kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura,

Ai i është bashkuar marshit në ecjen nga sheshi “Adem Jashari” përgjatë rrugëve; “18 Qershori”, “Fehmi e Xhevë Lladrovci” dhe “Ahmet Delia”.

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika