Edhe Zveçani voton pro anëtarësimit në Asociacionin e Komunave të Kosovës

Pas Leposaviqit dhe Zubin Potokut edhe Kuvendi Komunal i Zveçanit ka votuar pro anëtarësimit të kësaj komune në Asociacionin e Komunave të Kosovës

Flamuri i Kosovës në Komunën e Zveçanit.

Kuvendi Komunal i Zveçanit, të premten, është bërë e ditur se ka votuar pro anëtarësimit të komunës në Asociacionin e Komunave të Kosovës.

Kjo është bërë një ditë pasi vendime të tilla kanë miratuar edhe Kuvendi Komunal i Leposaviqit dhe ai i Zubin-Potokut.

Për vendimin që ka marrë komuna e Zveçanit ka njoftuar Lëvizja Vetëvendosje në rrjetin social Facebook.

“Me iniciativën e asamblistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE, ashtu si Zubin Potoku dje, edhe Kuvendi Komunal i Zveçanit sot votoi pro bashkimit të kësaj komune në Asociacionin e Komunave të Kosovës”, thuhet në njoftimin e LVV-së.

Sipas procedurave, vendimet e kuvendeve komunale do të dërgohen në Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal për vlerësim të ligjshmërisë dhe pastaj pritet të dërgohet tek Asociacioni i Komunave të Kosovës për shqyrtim.

Ndryshe, më 22 gusht, edhe Mitrovica e Veriut është anëtarësuar në Asociacionin e Komunave të Kosovës.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika