Efektet e sanksioneve ndaj Rusisë

Ushtria ukrainase ka njoftuar se kompania që prodhon dhe riparon tanket ruse, ka pezulluar punën në fabrikën e saj në pjesën qendrore të Rusisë, në Chelyabinsk, për shkak të mungesës së pjesëve të importuara.

Në një postim në Facebook, Gjenerali i Forcave Ajrore të Ukrainës, ka njoftuar se fabrika Uralvagonzavod ka pezulluar punën, për shkak të mungesës së komponentëve që prodhohen jashtë Rusisë.

Nga Inteligjenca Ukrainase është bërë e ditur se kjo fabrikë vazhdimisht përdor komponente të Perëndimit për prodhimin dhe riparimin e tankeve.

Sanksionet e vëna nga shumica e shteteve perëndimore kanë filluar të kenë efekt në ekonominë ruse.

Rusia e mohon, por SHBA është e bindur për një pushtim të afërt të Ukrainës  - Albeu.com

Në anën tjetër,  presidenti amerikan Joe Biden, ka paralajmëruar se presidenti rus Vladimir Putin, është mbështetur për muri dhe si shkak i kësaj  mund të përdorë armë kimike dhe biologjike në Ukrainë.

Qysh nga fillimi i invazionit rus në Ukrainë, saksionet ndaj saj nuk kanë të ndalur.

Britania e Madhe reagoi e para pas përshkallëzimit të situatës në mes të Rusisë dhe Ukrainës me sanksione ekonomike ndaj Moskës.

Kryeministri britanik, Boris Johnson, deklaroi në dhomën e ulët të parlamentit, se pesë banka ruse dhe tre oligarkë rusë do të ngarkohen me sanksione si: ngrirja e pasurive të tyre, ndalimi i udhëtimit të tyre në Britaninë e Madhe.

Edhe vendet e industrializuara të grupit G7 kanë rënë dakord për një paketë sanksionesh të ashpra.

“Ministrat e Jashtëm të vendeve të G7 dënuan ashpër shkeljen e marrëveshjeve ndërkombëtare nga Rusia”, shkruan në Twitter ministrja e Jashtme britanike, Liz Truss.

Si reagim ndaj këtyre zhvillimeve, është rënë dakord për masa të koordinuara ndëshkuese me ashpërsim në rritje ndaj Rusisë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika