Efektet e sanksioneve ndaj Rusisë

Ushtria ukrainase ka njoftuar se kompania që prodhon dhe riparon tanket ruse, ka pezulluar punën në fabrikën e saj në pjesën qendrore të Rusisë, në Chelyabinsk, për shkak të mungesës së pjesëve të importuara.

Në një postim në Facebook, Gjenerali i Forcave Ajrore të Ukrainës, ka njoftuar se fabrika Uralvagonzavod ka pezulluar punën, për shkak të mungesës së komponentëve që prodhohen jashtë Rusisë.

Nga Inteligjenca Ukrainase është bërë e ditur se kjo fabrikë vazhdimisht përdor komponente të Perëndimit për prodhimin dhe riparimin e tankeve.

Sanksionet e vëna nga shumica e shteteve perëndimore kanë filluar të kenë efekt në ekonominë ruse.

Rusia e mohon, por SHBA është e bindur për një pushtim të afërt të Ukrainës  - Albeu.com

Në anën tjetër,  presidenti amerikan Joe Biden, ka paralajmëruar se presidenti rus Vladimir Putin, është mbështetur për muri dhe si shkak i kësaj  mund të përdorë armë kimike dhe biologjike në Ukrainë.

Qysh nga fillimi i invazionit rus në Ukrainë, saksionet ndaj saj nuk kanë të ndalur.

Britania e Madhe reagoi e para pas përshkallëzimit të situatës në mes të Rusisë dhe Ukrainës me sanksione ekonomike ndaj Moskës.

Kryeministri britanik, Boris Johnson, deklaroi në dhomën e ulët të parlamentit, se pesë banka ruse dhe tre oligarkë rusë do të ngarkohen me sanksione si: ngrirja e pasurive të tyre, ndalimi i udhëtimit të tyre në Britaninë e Madhe.

Edhe vendet e industrializuara të grupit G7 kanë rënë dakord për një paketë sanksionesh të ashpra.

“Ministrat e Jashtëm të vendeve të G7 dënuan ashpër shkeljen e marrëveshjeve ndërkombëtare nga Rusia”, shkruan në Twitter ministrja e Jashtme britanike, Liz Truss.

Si reagim ndaj këtyre zhvillimeve, është rënë dakord për masa të koordinuara ndëshkuese me ashpërsim në rritje ndaj Rusisë.

Shija e redaktorit

Gjermania i dhuron automjete FSK-së

Republika Federale e Gjermanisë do të dhurojë automjete për Forcën e Sigurisë së Kosovës. Sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes, ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit...

Ipeshkvi Dodë Gjergji uron Myftiun Tërnava për Fitër Bajram

Bashkësinë Islame të Kosovës(BIK) e ka vizituar Dodë Gjergji nga Ipeshkvia e Kosovës. Me rastin e Fitër Bajramit, ai ka uruar Myftiun Naim Tërnava dhe...

(Video) “The Telegraph” tregon se si Policia e Kosovës mbron...

Përpara se policia kosovare të fillojë patrullimin e saj në kufirin me Serbinë, ata e ngarkojnë makinën me armatim, AK-47 janë të ngjitura në...

Të fundit nga rubrika