Efektet e sheqerit në shëndetin e njeriut

Në shoqërinë tonë gjejmë një numër të llojlloshëm të ushqimeve specifike për foshnjat dhe fëmijët e vegjël që përmbajnë përqendrime të larta të sheqerit e madje disa fshehurazi

Efektet e sheqerit
Efektet e sheqerit

Në produkte ushqimore, sheqeri nuk ka ndikim vetëm tek të vegjëlit, por edhe tek të rriturit dhe te moshat e shtyra.

Përderisa sheqeri ka shije të ëmbël, ai mund të ketë pasoja të tharta në shëndetin tonë.

Dietologia Kat Galeos ka thënë se një përbërës me sheqer hap derën për sëmundjet kronike.

“Ne do të marrim atë pikë të lartë të glukozës dhe do të shohim gjithashtu rënien e glukozës, kështu që ato pika nëse i marrim, ato gjatë ditës që nuk janë të mira për trupin tonë, kjo do të shkaktojë lirimin e kortizolit, që gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion.”

Efektet e sheqerit
Efektet e sheqerit

Galeos më tej shton se sheqeri fshihet në një shumëllojshmëri ushqimesh.

“Buka përmban sheqer dhe salcat gjithashtu përmbajnë sheqer. Pothuajse çdo gjë që është e paketuar do të ketë të paktën pak sheqe”.

Sipas saj sheqernat natyrale në ushqimet e plota janë në rregull, por shpesh ne konsumojmë shumë më shumë sheqer sesa kemi nevojë.

“Kur kompanitë shtojnë sheqer të shtuar në ushqimet e përpunuara, kjo është ajo që ne duhet të kujdesemi”, thotë dietologia Galeos.

Mënyra më e mirë për të shmangur mbikonsumimin e sheqerit është duke lexuar etiketën ushqyese të ushqimit tuaj. Tani është më e lehtë se kurrë të dallosh sheqerin e shtuar.

“Vetëm kohët e fundit në vitin 2021, ata thjesht e bënë një kërkesë për të gjitha kompanitë ushqimore që të vendosin në etiketën e ushqimit se sa gramë sheqer të shtuar ka në të vërtetë ushqimi”, përfundon Galeos.

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika