Efektet shëndetësore të nxehtësisë – kush është më i rrezikuar?

Çdokush mund të përshtatet fiziologjikisht me motin e nxehtë gjatë disa ditëve mirëpo, disa kategori janë më të ekspozuara ndaj rreziqeve që sjell ky mot

Ilustrim

Megjithëse moti i nxehtë është më i kërkuari për një verë të shpenzuar në maksimum, rreziqet që ai paraqet për shëndetin janë të nënvlerësuara.

Në valën e të nxehtit, mospirja e mjaftueshme e ujit dhe mbinxehja mund të paraqesin problem për njerëzit që kanë probleme me zemrën ose frymëmarrjen.

Askush nuk është tërsisht i sigurt por kategoria më e rrezikuar është ajo e personave të moshuar, pa lënë anash kategoritë e prekura nga sëmundjet e zemrës ose mushkërive, diabetin, sëmundjen e veshkave, sëmundjen e Parkinsonit ose disa kushte të shëndetit mendor.

Njerëzit me gjendje paraekzistuese të shëndetit mendor janë gjithashtu në një rrezik më të lartë për të vdekur nga nxehtësia ekstreme, zbuloi një studim.

Kjo mund të jetë për shkak të efekteve të ilaçeve ose sepse ata mund të mos marrin masat paraprake të nevojshme për të qëndruar të ftohtë në një valë të nxehti, kanë spekuluar studiuesit.

Gjatë shtatzënisë, temperatura e trupit të një gruaje është më e lartë dhe më e ndjeshme ndaj nxehtësisë në mot të nxehtë.

Foshnjat janë gjithashtu në rrezik nga moti i nxehtë, pasi ato kanë një raport shumë më të lartë të sipërfaqes së trupit ndaj masës sesa të rriturit, që do të thotë se ata mund të marrin më lehtë nxehtësinë në kushte të nxehta.

Foshnjat dhe fëmijët e vegjël janë shumë të ndjeshëm ndaj temperaturave të larta dhe mund të përjetojnë shpejt stresin e nxehtësisë. Ata mund të mos shfaqin shenjat dhe simptomat e hershme që ndodhin tek të rriturit, thjesht mund të duken jo mirë ose të jenë më nervoz se zakonisht.

Gjatë motit të nxehtë, foshnjat e ushqyera me gji (përfshirë qumështin e shtrydhur të gjirit) mund të kenë nevojë për ushqim shtesë me qumësht gjiri.

Foshnjat e ushqyera me shishe (formula) mund të kenë nevojë për sasi të vogla uji të zier të ftohtë ndërmjet ushqimeve. Kjo vlen edhe për foshnjat më të rritura, veçanërisht nëse foshnja ka ushqime të tjera.

Në vitin 2019, 53 fëmijë vdiqën në SHBA nga sëmundjet e lidhura me nxehtësinë pasi u lanë në makina.

Në SHBA, rreth 25,000 fëmijë në vit lindin më herët sesa do të kishin lindur për shkak të ekspozimit ndaj nxehtësisë ekstreme, zbuloi një studim.

Një tjetër zbuloi se në vendet me të ardhura më të ulëta dhe mesatare, shtatzënat që përjetojnë nxehtësi ekstreme javën e fundit para lindjes kishin një rrezik më të lartë të lindjes së parakohshme dhe lindjes së vdekur.

Fëmijët më të rritur dhe adoleshentët janë më të rrezikuar nga stresi i nxehtësisë sesa të rriturit.

Çdokush mund të përshtatet fiziologjikisht me motin e nxehtë gjatë disa ditëve. Kjo quhet aklimatizim.

Dikush që është i përshtatur me nxehtësinë do të djersitet më shumë dhe gjithashtu do të sekretojë djersë me një përqendrim më të ulët të kripës.

Kjo ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të kripës së trupit. Shpejtësia e rrjedhjes së gjakut të lëkurës do të rritet gjithashtu për të maksimizuar transferimin e nxehtësisë në mjedis.

Njëherësh, medikamentet mund të ndikojnë në mënyrën sesi trupi ynë reagon ndaj nxehtësisë.

Disa medikamente mund t’ju bëjnë më të prirur të përjetoni stres të nxehtësisë, të tilla si trajtimi për pagjumësinë, depresionin, ankthin ose qarkullimin e dobët.

Medikamente të tjera mund t’ju bëjnë më të prirur të përjetoni djegie nga dielli, siç është trajtimi për aknet.

Disa kushte shëndetësore rrisin rrezikun e stresit të nxehtësisë gjatë motit të nxehtë, të tilla si sëmundjet e zemrës, presioni i lartë i gjakut dhe diabeti.

Nëse merrni ilaçe me recetë, duhet të vazhdoni t’i merrni gjatë periudhave të nxehtësisë ekstreme.

Nëse mjeku juaj normalisht ju kufizon lëngjet ose jeni duke marrë tableta të lëngshme, mund t’ju duhet të kontrolloni me ta se sa duhet të pini në mot të nxehtë.

Shija e redaktorit

Distria fiton për 30 sekonda, kualifikohet në raundin e tretë

Distria Krasniqi ka kaluar pa probleme pengesën e parë në Botërorin e xhudos. Krasniqi arriti të mposhtë xhudisten nga Taipei Kines, Lin Hsuan Hsu, që...

Seriali “Sha je be tu folën” të dielën premier me...

Seriali vendor "Sha je be tu folën" do të fillojë sezonin e tretë pas dy sezoneve të suksesshme, por që këtë herë që në...

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Më të lexuarat

Abazi kërkon largimin e Kusari-Lilës nga pozita e shefes së...

Të premten, kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Haki Abazi, në një konferencë për media ka adresuar vlerësimet e tij për...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Mushkolaj drejtuar deputetëve të VV-së: Një vit e gjysmë nuk...

Analisti Imer Mushkolaj e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës për punën e bërë për një vit e gjysmë. Sipas tij, për gati gjysmë mandati,...

Të fundit nga rubrika