Ekipi nga Kosova XTEAM shpallet kampion i turneut CEE të CS:GO

Në turneun ku garuan rreth 32 ekipe të ndryshme nga Evropa, triumfoi ekipi shqiptar nga Kosova, XTEAM, i cili mori me vete çmimin prej 15 mijë dollarësh

Ekipi nga Kosova XTEAM shpallet kampion i turneut të CS:GO CEE Champions dhe fiton çmimin prej 15 mijë dollarësh

Ekipi shqiptar nga Kosova, XTEAM, ka fituar turneun evropian CEE Champions të CS:GO.

XTEAM ka triumfuar në mesin e rreth 32 ekipeve të ndryshme nga Evropa, duke marrë me vete çmimin prej 15 mijë dollarësh.

Në ndeshjen finale, janë përballur me ekipin estonez, SC eSports, ku dhe fituan me rezultat të përgjithshëm 2-1 me mapa.

Rrugëtimi i ekipit XTEAM në këtë turne nisi nga turneu kualifikues, i cili u organizua për Kosovë dhe Shqipëri nga organizata shqiptare AESA. Nga ky turne ishin kualifikuar tri ekipe.

Ky është turneu i parë i fituar nga ekipi i XTEAM, që nga formimi i tyre.

Për momentin, ekipi XTEAM renditet në vendin e 88 –të në ranglistën botërore të CS:GO.

Ndërsa, para katër ditësh, XTEAM ka triumfuar edhe ndaj ekipit bullgar, BudapestFive me rezultat 16-14 për të kaluar në gjysmëfinalen që tashmë e fituan.

Më i miri gjatë takimit, që kishte nisur nga ora 17:30 të hënën, ishte lojtari DEBO që u shpall MVP, apo lojtari më i mirë. Ai kishte arritur të regjistronte 48 kills dhe tetë asiste.

Ky është formacioni i ekipit XTEAM:

Arlind ‘deb0‘ Sadiku, Qendrim ‘v1w‘ Hajrizi, Serdar ‘cerber‘ Mahmuti, Arbnor ‘arbnorz‘ Sadiku, Atif ‘gejmzilla‘ Mustaf.

Ekipi XTEAM nga Kosova arrin në finale në CEE të CS:GO

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika