Ekipi nga Kosova XTEAM shpallet kampion i turneut CEE të CS:GO

Në turneun ku garuan rreth 32 ekipe të ndryshme nga Evropa, triumfoi ekipi shqiptar nga Kosova, XTEAM, i cili mori me vete çmimin prej 15 mijë dollarësh

Ekipi nga Kosova XTEAM shpallet kampion i turneut të CS:GO CEE Champions dhe fiton çmimin prej 15 mijë dollarësh

Ekipi shqiptar nga Kosova, XTEAM, ka fituar turneun evropian CEE Champions të CS:GO.

XTEAM ka triumfuar në mesin e rreth 32 ekipeve të ndryshme nga Evropa, duke marrë me vete çmimin prej 15 mijë dollarësh.

Në ndeshjen finale, janë përballur me ekipin estonez, SC eSports, ku dhe fituan me rezultat të përgjithshëm 2-1 me mapa.

Rrugëtimi i ekipit XTEAM në këtë turne nisi nga turneu kualifikues, i cili u organizua për Kosovë dhe Shqipëri nga organizata shqiptare AESA. Nga ky turne ishin kualifikuar tri ekipe.

Ky është turneu i parë i fituar nga ekipi i XTEAM, që nga formimi i tyre.

Për momentin, ekipi XTEAM renditet në vendin e 88 –të në ranglistën botërore të CS:GO.

Ndërsa, para katër ditësh, XTEAM ka triumfuar edhe ndaj ekipit bullgar, BudapestFive me rezultat 16-14 për të kaluar në gjysmëfinalen që tashmë e fituan.

Më i miri gjatë takimit, që kishte nisur nga ora 17:30 të hënën, ishte lojtari DEBO që u shpall MVP, apo lojtari më i mirë. Ai kishte arritur të regjistronte 48 kills dhe tetë asiste.

Ky është formacioni i ekipit XTEAM:

Arlind ‘deb0‘ Sadiku, Qendrim ‘v1w‘ Hajrizi, Serdar ‘cerber‘ Mahmuti, Arbnor ‘arbnorz‘ Sadiku, Atif ‘gejmzilla‘ Mustaf.

Ekipi XTEAM nga Kosova arrin në finale në CEE të CS:GO

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika