Ekskluzive, emërohen anëtarët e Këshillit Drejtues të UP-së, nga MAShTI-i

RTV Dukagjini ekskluzivisht ka siguruar vendimin e Ministrisë së Arsimit për emërimin e katër anëtarëve të Këshillit Drejtues të Universitetit të Prishtinës. Atyre u është vazhduar mandati sepse që të katërtit kanë qenë pjesë e Këshillit Drejtues. E njohësit e arsimit kanë kritika të shumta në lidhje me procedurat e emërimit të tyre në organin kryesor qeverisës të UP-së

Objekti i Ministrisë së Arsimit

Edhe pse viti i ri akademik në nivelin e lartë të arsimit ka filluar, Këshilli Drejtues, i cili është organi kryesor qeverisës i universitetit të Prishtinës, nuk ka funksionuar plotësisht.

Aty mungojnë edhe katër anëtarë të cilët sipas ligjit, të drejtë emërimi ka Ministria e Arsimit.

RTV Dukagjini, ekskluzivisht ka siguruar vendimin e kësaj ministrie për emërimin e 4 anëtarëve në këtë organ.

Hajrullah Koliqi, Arta Shehu Zaimi, Arbëresha Turjaka dhe Altin Sahiti do të ushtrojnë këto përgjegjësi edhe për një mandat tjetër, pasiqë të njëjtit ishin anëtarë të KD-së edhe mandatin e kaluar.

Kjo është konfirmuar edhe nga Altin Sahiti, i cili përmes telefonit bëri të ditur se gjatë së premtes do të vendosin nënshkrimin edhe për një mandat të ri.

 

Në lidhje me këtë situatë, kritika të shumta për mosfunksionalizimin e Këshillit Drejtues të UP-së ka ish-zëvendësministri i Arsimit, Xhavit Rexhaj.

Ai thotë se duhet një riformim i plotë i mënyrës së zgjedhjes së këtyre anëtarëve.

Xhavit Rexhaj, ish-zëvendësministër i Arsimit

“Kjo nuk e ndihmon aspak rektorin dhe as universitetin që të funksionojë. Mënyra e tanishme e funksionimit dhe emërimit të këtij bordi është shumë problematike. Është shumë e rëndësishme që edhe studentët të jenë të përfaqësuar në këtë organ, e dyta, ky parimiteti pesë anëtarë të universitetit dhe 4 nga ana e Ministrisë, nuk e ndihmon shumë funksionimin e këtij institucioni”, ka thënë Rexhaj.

Ndërsa, njohës tjetër i kësaj fushe, Rinor Qehaja, thotë se Këshilli i ri drejtues kur të funksionalizohet, të kthej vëmendjen tek studentët.

Rinor Qehaja, njohës i Arsimit

“Shpresoj shumë që Këshilli i ri të riorientojë Universitetin e Prishtinës drejtë një cilësie më të rritur, por më e rëndësishmja drejtë një oferte për studentët që në thelb, ofron përgjigje kërkesave të tregut të punës në Kosovë, pra Bordi i ri duhet të kthej vëmendjen tek studentët dhe në interes vetëm të tyre”, ka theksuar Qehaja

Këshilli Drejtues përbëhet nga nëntë anëtarë me të drejtë vote.

Ministria e Arsimit, emëron katër anëtarë dhe ata emërohen sipas dispozitave të Ligjit mbi Arsimin e Lartë, ndërsa Senati zgjedh pesë anëtarë të Këshillit Drejtues me të drejtë vote nga personeli akademik i universitetit.

Njëra nga detyrat me rëndësi e Këshillit Drejtues është edhe zgjedhja e Rektorit.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Nga 30 ditë paraburgim për tri infermieret e përfshira në...

Gjykata Themelore në Pejë, ua ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh tri infermiereve, të cilat dyshohen se kanë keqtrajtuar fizikisht një grua...

Të fundit nga rubrika