Ekskluzive: Për rastin Dehari, nesër shkarkohet kryeinspektori i MD-së

Astrit Dehari, gjashtë vjet nga vdekja e tij

Nesër pritet të shkarkohet kryeinspektori i Inspektoratit të Ministrisë së Drejtësisë, Ylber Topalli, për çështjen e rastit të Astrit Deharit, kështu i ka thënë një burim brenda Ministrisë së Drejtësisë, RTV Dukagjinit.

Mostrat e Astrit Deharit ishin zhdukur nga Instituti i Mjekësisë Ligjore.

Ndërsa kryeinspektori Topalli ishte suspenduar nga detyra më 28 shtator të vitit të kaluar.

Ndërkohë të premten është raportuar se disa nga mostrat janë gjetur. Humbjen e mostrave e kishte bërë të ditur ministrja e Drejtësisë në Kosovë, Albulena Haxhiu gjatë një konference për media.

Haxhiu këtë akt e kishte quajtur të rëndë dhe kriminal dhe ka bërë me dije se nga IML janë zhdukur 15 mostra me gjak, një mostër e urinës dhe një e lukthit.

Astrit Dehari humbi jetën më 5 nëntor të vitit 2016 brenda Qendrës së Paraburgimit në Prizren.

Haxhiu: Janë zhdukur mostrat e Astrit Deharit nga laboratori i toksikologjisë

 

 

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika