Ekspertët vizitojnë fshatin në Ukrainë për krimet e luftës

Forcat ruse hynë në fshatin Bohdanivka, rreth 30 milje në verilindje të kryeqytetit ukrainas, më 8 mars ku ngritën një bazë në objektin e shkollës, të cilës më vonë i vunë flakën. Sipas raportimev të Kiev-it, ushtria ruse ka kryer krime në fshat, andaj kanë angazhuar ekspert për të vërtetuar një gjë të tillë me anë të provave shkencore

Ekspertët vizitojnë fshatin në Ukrainë për krimet e luftës
Ekspertët vizitojnë fshatin në Ukrainë për krimet e luftës

Një grup ekspertësh kanë vizituar një fshat në Ukrainë për të vlerësuar se a ka pasur krime lifte gjatë invazionit ushtarak rus.

Këtë e ka bërë të ditur prokurorja e përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova.

Por, autoritetet ukrainase thotë se trupat ruse vranë, përdhunuan dhe torturuan fshatarë në Bohdanivka dhe zona të tjera pranë Kievit.

Ukraina e dëmtuar nga lufta
Ukraina e dëmtuar nga lufta

Nga ana tjetër, Rusia vazhdon të mohoj se ka kryer krime dhe shënjestruar civilët në “operacionin e saj special ushtarak” për të çarmatosur dhe “denazifikuar” Ukrainën.

Kievi dhe aleatët e perëndimor thonë se pushtimi është një luftë e paprovokuar agresioni.

Avokati britanik Wayne Jordash, i cili po koordinon ekipet e lëvizshme të drejtësisë që do të ndihmojnë hetuesit ukrainas, tha se hetimet do të “shkonin në krye” të udhëheqjes politike dhe ushtarake të Rusisë.

“Sigurisht përmasat e këtyre krimeve, natyra sistematike e tyre, ju e dini se duket shumë qartë, krime kundër njerëzimit. Mendoj se këtu është gama e tërë e shkeljeve të të drejtave ndërkombëtare humanitare. Pyetja është pse do sulmoni një kopsht fëmijësh. Është një krim lufte por që flet edhe për mentalitetin e forcave ruse dhe ky është ndoshta krimi më i zakonshëm këtu”, tha ai.

Grupi këshillues u krijua muajin e kaluar për të koordinuar mbështetjen ndërkombëtare për hetuesit ukrainas, të cilët kanë marrë rreth 17 mijë raporte për krime të mundshme lufte që kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, ka thënë ndër të tjera Jordash.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Flet babai i të dyshuarit për vrasjen e ish-bashkëshortes: Djali...

Babai i Sokol Halilit – personit të dyshuar për vrasjen e ish bashkëshortes së tij – Halili Halili për Telegrafin tregoi se ngjarja e...

Të fundit nga rubrika