Eksplozivët e braktisur gjymtojnë fëmijët në Etiopi

Luftimet në Etiopinë veriore, të cilat filluan në nëntor të vitit 2020 në rajonin Tigray dhe u përhapën në Afar dhe Amhara vitin e kaluar, janë lehtësuar që nga fundi i marsit. Por eksplozivët e hedhur kanë gjymtuar dhe vrarë shumë fëmijë

Fëmijet e gjymtuar në Etiopi
Fëmijet e gjymtuar në Etiopi

Pesëmbëdhjetë vjeçarja Eysa Mohammed po mblidhte ujë pranë shtëpisë së saj në rajonin Afar të Etiopisë veriore kur një shpërthim i goditi këmbët.

Ajo tashmë hynë në radhët e fëmijëve të gjymtuar nga armët e hedhura në luftën civile të vendit.

“Kaq shumë gjak po derdhej nga këmba ime e djathtë.”

Luftimet në Etiopinë veriore, të cilat filluan në nëntor të vitit 2020 në rajonin Tigray dhe u përhapën në Afar dhe Amhara vitin e kaluar, janë lehtësuar që nga fundi i marsit.

Ilustrim

Qeveria federale shpalli një armëpushim të njëanshëm muajin e kaluar në një luftë që ka vrarë mijëra njerëz. Më 25 prill, forcat Tigrayan njoftuan se do të tërhiqen nga Afar.

Por, eksplozivët e hedhur kanë gjymtuar ose vrarë shumë fëmijë në Afar edhe pasi lufta e hapur pranë Kasagita u zvogëlua në dhjetor, thanë tre zyrtarë rajonalë shëndetësorë.

Të rriturit gjithashtu janë plagosur, por zyrtarët thonë se ka më shumë viktima fëmijë, sepse ata shpesh nuk janë të vetëdijshëm për rreziqet.

Zyrtarët shëndetësorë nuk  kanë dhënë një total të saktë të lëndimeve nga mjetet e pashpërthyera në Afar.

Ndërsa rreth një e pesta e objekteve të saj shëndetësore nuk janë funksionale për shkak të luftimeve, sipas Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika