Eliminohen mbi 1 mijë mjete të rrezikshme eksplozive në Parkun e Lirisë në Ferizaj

Forca e Sigurisë së Kosovës ka njoftuar se ka larguar 1 mijë e 447 mjete të rrezikshme eksplozive të cilat janë gjetur disa ditë më parë nga ekipet e Kompanisë së Deminimit në Parkun e Lirisë në Ferizaj

Ilustrim

Forcat e Sigurisë së Kosovës kanë njoftuar mbi eleminimin e mbi një mijë mjeteve eksplozive në qytetin e Ferizajit. Ky operacion është realizuar me sukses në Poligonin e FSK-së, në fshatin Babaj të Gjakovës.

Përmes një postimi në Facebook, FSK-ja ka treguar se janë asgjësuar 1447 municione eksplozive të cilat ishi gjetur nga ekipet e Kompanisë së Deminimit në Parkun e Lirisë në Ferizaj.

Është bërë e ditur se ky operacion ishte bashkëpunim mes Ekipeve të EOD-së, KFOR-it Amerikan dhe atij Ukrainas.

Ilustrim

“Në një operacion të përbashkët, Ekipet e EOD-së të Forcës së Sigurisë së Kosovës, EOD e KFOR-it Amerikan dhe EOD e KFOR-it Ukrainas, është bërë asgjësimi i 1447 municioneve eksplozive”, thuhet në njoftim.

Përmes bashkëpunimit me partnerë ndërkombëtar, Kompania e Deminimit ka bërë të ditur se do të vazhdojë deri në asgjesimin e të gjitha municioneve eksplozive te cilat rrezikojnë jetën e qytetarëve.

Ilustrim

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika