Elon Musk pritet të blej Twitterin

Në 10 ditë, CEO i Tesla-s, Elon Musk, nga kontribuesi dhe kritiku i njohur i Twitter-it mund të bëhet një pronar i kësaj platformës sociale.

Twitter zbuloi se Musk ka ofruar të blejë kompaninë plotësisht për më shumë se 43 miliardë dollarë, duke thënë se platforma e mediave sociale “duhet të transformohet si një kompani private” në mënyrë që të ndërtojë besimin me përdoruesit e saj.

“Unë besoj se liria e fjalës është një imperativ shoqëror për një demokraci funksionale,” tha Musk në dosje “Tani e kuptoj se kompania as nuk do të lulëzojë dhe as nuk do t’i shërbejë këtij imperativi shoqëror në formën e tij aktuale.”

Më vonë gjatë ditës, gjatë një interviste në skenë në konferencën “TED 2022”, ai shkoi edhe më gjerë: “Të kesh një platformë publike që është maksimalisht e besueshme dhe gjerësisht gjithëpërfshirëse është jashtëzakonisht e rëndësishme për të ardhmen e qytetërimit.”

Që kur shpërtheu në skenë në vitin 2006, Twitter ka qenë shtëpia e lulëzimit të komenteve sociale dhe politike, lajmeve të përbashkëta, thashethemeve skandalesh, memeve të maceve dhe argumenteve të ngjyrave të veshjeve. Por ka ofruar gjithashtu një platformë për dezinformata virale dhe gënjeshtra, ngacmime dhe gjuhë urrejtjeje dhe bandat e trollëve që mund të thërrasin postera me të cilët nuk pajtohen duke lëshuar valë të valë imazhesh të ndyra, kërcënime dhe akte të ngjashme të agresionit në internet.

Ashtu si platformat e tjera, ajo ka vendosur kufizime në tweet-et që kërcënojnë dhunën, nxisin urrejtje, ngacmojnë të tjerët dhe përhapin dezinformata. Rregulla të tilla çuan vendimin e Twitter për të ndaluar ish-presidentin Donald Trump pas kryengritjes së Kapitolit të vitit 2021.

Musk, i cili e përshkroi Twitter-in si një “shesh de facto të qytetit”, detajoi disa ndryshime specifike të mundshme të enjten, si favorizimi i ndalimeve të përkohshme dhe jo të përhershme, por më së shumti e ka përshkruar qëllimin e tij në terma të gjerë dhe abstraktë.

Ai tha se donte të hapte “kutinë e zezë” të teknologjisë së inteligjencës artificiale që drejton furnizimin e Twitter, në mënyrë që njerëzit të kenë më shumë transparencë rreth asaj se pse disa tweet mund të bëhen virale dhe të tjera të zhduken. “Unë personalisht nuk do të isha aty duke redaktuar cicërima”, tha ai, “por ju do ta dini nëse diçka është bërë për të promovuar, ulur ose për të ndikuar ndryshe një tweet”.

Miliarderi ka qenë një kritik i zëshëm i Twitter-it, kryesisht për shkak të besimit të tij të deklaruar se ai nuk ka të bëjë me parimet e lirisë së fjalës. Platforma e mediave sociale ka zemëruar ndjekësit e Trump dhe figurave të tjera politike të krahut të djathtë, të cilëve u janë pezulluar llogaritë për shkeljen e standardeve të përmbajtjes për dhunën, urrejtjen ose dezinformimin e dëmshëm. Musk e ka përshkruar veten si një “absolutist i fjalës së lirë”, por është gjithashtu i njohur për bllokimin e përdoruesve të tjerë të Twitter që e vënë në dyshim ose nuk pajtohen me të.

Ndërsa baza e përdoruesve të Twitter mbetet shumë më e vogël se ajo e rivalëve si Facebook dhe TikTok, shërbimi është i popullarizuar me të famshëm, liderë botërorë, gazetarë dhe intelektualë. Vetë Musk ka më shumë se 81 milionë ndjekës, duke rivalizuar yjet e popit si Lady Gaga.

Aksionet e Twitter u mbyllën me 45,08 dollarë, pak më pak se 2%, shumë më poshtë ofertës së Musk prej 54,20 dollarë për aksion. Kjo është përgjithësisht një shenjë se disa investitorë dyshojnë se marrëveshja do të realizohet. Aksioni mbetet në rënie nga niveli i tij më i lartë në 52 javë prej rreth 73 dollarë.

Musk e quajti atë çmim ofertën e tij përfundimtare, megjithëse ai nuk dha detaje mbi financimin.

Twitter tha se do të vendosë nëse pranimi i ofertës është në interesin më të mirë të aksionarëve. Megjithatë, është e paqartë se si do të reagojë bordi i Twitter pas vlerësimit të ofertës.

Nëse Musk kalon me përpjekjen e tij për blerje, ai ka të ngjarë të mbledhë rreth 43 miliardë dollarë që i nevojiten, ndoshta duke marrë hua miliarda duke përdorur aksionet e tij në Tesla dhe SpaceX si kolateral.

Pjesa më e madhe e pasurisë së Musk, e vlerësuar nga Forbes në afro 265 miliardë dollarë, është e lidhur në aksionet e Tesla. Kompania lejon zyrtarët ekzekutivë të përdorin aksionet si kolateral për hua, por kufizon huamarrjen në 25% të vlerës së aksioneve të lëna peng.

Ofruesi i të dhënave FactSet thotë se Musk zotëron 172.6 milionë aksione me vlerë 176.47 miliardë dollarë. Pak më shumë se 51% e aksioneve të tij tashmë është dhënë si kolateral, sipas një deklarate përfaqësuese të Tesla. Kjo do të thotë se Musk mund të përdorë pjesën e mbetur për të marrë hua rreth 21.5 miliardë dollarë. Ai gjithashtu mund të marrë hua për aksionet e tij në SpaceX të mbajtur privatisht.

Musk zbuloi në dosjet rregullatore gjatë javëve të fundit se ai kishte blerë aksione në Twitter pothuajse në grupe të përditshme duke filluar nga 31 janari, duke përfunduar me një aksion prej rreth 9%. Vetëm Vanguard Group kontrollon më shumë aksione në Twitter. Një padi e ngritur të martën në gjykatën federale të Nju Jorkut pretendonte se Musk vonoi ilegalisht zbulimin e aksioneve të tij në kompaninë e mediave sociale, në mënyrë që të mund të blinte më shumë aksione me çmime më të ulëta.

Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim mund të ndëshkojë Musk për dëmtimin e investitorëve të tjerë duke marrë shumë kohë për të zbuluar blerjen e tij të aksioneve në Twitter.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika