Elon Musk kërcënon të largohet nga marrëveshja me Twitter

Elon Musk ka kërcënuar se do të largohet nga marrja e Twitter-it prej 44 miliardë dollarësh, duke akuzuar kompaninë e mediave sociale se ka “penguar” kërkesat e tij për të mësuar më shumë rreth bazës së saj të përdoruesve

Elon Musk ka lëshuar ​​​​kërcënimin e tij të drejtpërdrejtë për t’u larguar nga blerja e Twitter-it të hënën, duke akuzuar hapur kompaninë e mediave sociale për shkeljen e marrëveshjes së bashkimit për shkak të mos ofrimit të të dhënave që ai ka kërkuar për llogaritë e padëshiruara dhe false.

Në një letër drejtuar kreut të ligjit, politikave dhe besimit të Twitter, Vijaya Gadde, Musk pretendoi se Twitter “po reziston në mënyrë aktive dhe po pengon të drejtat e tij të informacionit” siç përshkruhet nga marrëveshja, raporton CNN.

“Kjo është një shkelje e qartë materiale e detyrimeve të Twitterit sipas marrëveshjes së bashkimit dhe zoti Musk rezervon të gjitha të drejtat që rrjedhin prej saj, duke përfshirë të drejtën e tij për të mos përfunduar transaksionin dhe të drejtën e tij për të përfunduar marrëveshjen e bashkimit,” i shkroi kompanisë, një avokat që përfaqëson Musk.

Musk ka kërkuar që Twitter të dorëzojë informacionin në lidhje me metodologjitë e tij të testimit për të mbështetur pretendimet e tij se llogaritë e rreme përbëjnë më pak se 5% të bazës aktive të përdoruesve të platformës, një shifër që kompania e ka deklaruar vazhdimisht për vite me rradhë, transmeton PortaliD.

Musk gjithashtu, ka bërë thirrje për të bërë vlerësimin e tij të pavarur bazuar në të dhënat e Twitterit.

Aksionet e Twitterit ranë 5% në fillim të tregtimit të së hënës. Edhe përpara zhvillimit të fundit, aksionet e Tëitter tregtoheshin shumë më poshtë ofertës së blerjes së Musk prej 54.20 dollarë për aksion, me gjasë që tregon skepticizmin e investitorëve për arritjen e marrëveshjes.

Kompania nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment mbi letrën. Drejtori i Përgjithshëm i Twitter, Parag Agrawal, i ka qëndruar metrikës së padëshiruar prej kohësh të kompanisë së tij.

Musk ka pretenduar se numri i vërtetë i llogarive të rreme ka të ngjarë shumë më tepër, potencialisht deri në 90%.

Musk ka thënë më parë se blerja ” nuk mund të ecë përpara ” derisa kompania të sigurojë “prova” të metrikës së saj të këtyre llogarive.

Disa analistë të Wall Street kanë thënë se kjo shtyrje mund të jetë një rast i pendimit të blerësit dhe një përpjekje për të presionuar Twitterin, për të negociuar një çmim më të ulët për marrëveshjen prej 44 miliardë dollarësh. Ka pasur pyetje që në fillim se si Musk do ta financonte blerjen. Aksionet e mediave sociale kanë marrë gjithashtu një goditje në javët e fundit mes shqetësimeve më të gjera të tregut.

Letra e së hënës spekulonte se Twitter mund të “mbajë të dhënat e kërkuara për shkak të shqetësimit se çfarë do të zbulojë analiza e vetë zotit Musk për ato të dhëna”.

Gjithashtu letra pretendonte se Twitter kishte kërkuar të kufizonte aksesin në informacion, duke interpretuar ngushtë marrëveshjen e bashkimit, në mënyrë që dhënia e informacionit të binte jashtë fushës së kërkesave kontraktuale të Twitter.

Por, letra akuzonte se edhe nga përkufizimet e ngushta të Twitterit, ajo ka ende detyrimin për të dhënë informacionin.

Në një dosje të veçantë të letrave me vlerë, Twitter më parë zbuloi se Musk kishte hequr dorë nga një klauzolë e kujdesit të duhur në marrëveshje që mund ta kishte bërë më të lehtë që të tërhiqej nga marrëveshja.

Për shkak të saj, Musk mund të përballet me një ngjitje më të ashpër dhe me perspektivën e një procesi gjyqësor.

Duke bërë marrëveshjen për të blerë Twitter, Musk i ka bërë disa logari të rreme në platformë për shkak të  një çështjeje qendrore. Ai është zotuar se do t’i mposhtë ata të “vdes duke u përpjekur”, edhe pse ai e ka përshkruar Twitterin si jetik për “të ardhmen e qytetërimit”.

Twitter, para rreth një muaji, ka njoftuar se kompania e mediave sociale i është shitur njeriut më të pasur në botë, Elon Musk, për rreth 44 miliardë dollarë.

Investitori i Twitter padit Elon Musk

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika