Elon Musk përballet me kritika ndërsa bëhet gati të zbulojë robotin ‘Optimus’

Miliarderi, Elon Musk, është duke u përballur më kritikat e skeptikëve rreth robotit ‘Optimus’, që do të zbulohet me 30 shtator

Roboti "Optimus" (majtas), dhe Elon Musk (djathtas)

Shefi Ekzekutiv i Tesla Elon Musk fajësoi mbështetjen e tepërt te robotët e fabrikës për dërgimin e prodhuesit të makinave elektrike në “ferrin e prodhimit” katër vjet më parë, duke thënë se njerëzit ishin më të mirë në punë të caktuara.

Kompania e Musk në Teksas tani po bën plane ambicioze për të vendosur mijëra robotë humanoidë, të njohur si Tesla Bot ose Optimus, brenda fabrikave të saj, duke u zgjeruar përfundimisht në miliona në mbarë botën, sipas postimeve të punës. Buzz po ndërtohet brenda kompanisë pasi Tesla po zhvillon më shumë takime të brendshme për robotët, tha një person i njohur me këtë çështje.

Në temra më afatgjatë, Musk tha në një TED Talk robotët mund të përdoren në shtëpi, për të bërë darkë, për të kositur lëndinë dhe për t’u kujdesur për të moshuarit, madje edhe për të bërë “shoqëri”, shkruan Reuters.

Biznesi i robotëve përfundimisht mund të vlejë më shumë se të ardhurat e makinave të Tesla-s, sipas Musk, i cili tani po shpall një vizion për kompaninë që shkon përtej prodhimit të automjeteve elektrike vetë-drejtuese.

Në “Ditën e AI” më 30 shtator, Tesla do të zbulojë një prototip nga projekti i saj Optimus, një aludim për udhëheqësin e fuqishëm dhe dashamirës të Autobots në serinë Transformers. Prodhimi mund të fillojë vitin e ardhshëm, tha Musk.

Tesla përballet me skepticizëm se mund të tregojë përparime teknologjike që do të justifikonin shpenzimet e robotëve “për qëllime të përgjithshme” në fabrika, shtëpi dhe gjetkë, sipas ekspertëve të robotikës, investitorëve dhe analistëve të intervistuar nga Reuters.

Tesla tashmë punëson qindra robotë të projektuar për punë specifike për prodhimin e makinave të saj.

Robotët humanoidë kanë qenë në zhvillim për dekada nga Honda Motor Co dhe Hyundai Motor Co, njësia Boston Dynamics. Ashtu si makinat që drejtojnë vetë, robotët kanë probleme me situata të paparashikueshme.

“Makinat që drejtojnë vetë nuk u vërtetuan se ishin aq të lehta sa mendonte dikush. Dhe është e njëjta mënyrë me robotët humanoidë deri në një farë mase,” tha për Reuters drejtuesi i Ekipit të Robotikës të Shkathët të NASA-s, Shaun Azimi.

“Nëse ndodh diçka e papritur, të qenit fleksibël dhe i fortë ndaj atyre llojeve të ndryshimeve është shumë e vështirë”, ka thënë Azimi.

Në një ngjarje “Autonomy” në 2019, Musk premtoi 1 milion ‘robotaksi’ deri në vitin 2020, por ende nuk ka ofruar një makinë të tillë.

“Nëse ai thjesht bën robotin të ecë përreth, ose ai i bën robotët të kërcejnë, kjo tashmë është bërë. Kjo nuk është aq mbresëlënëse,” tha ajo.

Tesla nuk iu përgjigj kërkesës së Reuters për komente, por Musk në të kaluarën u tregua se skeptikët e kishin gabim, duke nxitur tregun e makinave elektrike dhe duke ndërtuar një kompani raketash, SpaceX, megjithëse disa lëshime produktesh ishin prapa afatit.

Ndihmë për njeriun?

Analistët shohin më shumë spektakël sesa produkt. “Kjo është e gjitha pjesë e shpërqendrimit të njerëzve dhe dhënies së objektit tjetër me shkëlqim për t’u ndjekur”, tha analisti i Guidehouse Insights, Sam Abuelsamid.

“Investitorët nuk janë të ngazëllyer për Optimus,” tha Gene Munster, partner menaxhues në firmën e kapitalit sipërmarrës Loup Ventures, e cila mban aksione Tesla. “Është vetëm një probabilitet kaq i ulët që të funksionojë në shkallë,” tha ai, duke thënë se është “pafundësisht më e vështirë se makinat që drejtojnë vetë”.

Dhe pastaj është përvoja e vetë Musk me robotët në fabrikë.

Gjatë ferrit të prodhimit të 2018-ës, Musk vuri në dukje në mënyrë specifike problemet e “fuff bot”, një robot montimi që nuk arriti të kryejë detyra të thjeshta që duart e njeriut mund të bëjnë – marrjen e copave të “pusit” dhe vendosjen e tyre në bateri.

Ai tha se kostoja e teknikëve të mirëmbajtjes së robotit të ndërlikuar e tejkaloi shumë atë të punësimit të dikujt për të bërë montimin.

Fluff bot është “një shembull qesharak, por çon në pikën që autonomia shpesh nuk përgjithësohet mirë, dhe kështu trajtimi i materialit të butë me gëzof që nuk është aq i parashikueshëm sa një pjesë e ngurtë po shkaktonte një problem të madh”, thaAaron Johnson, një mekanik dhe profesor i inxhinierisë në Universitetin Carnegie Mellon.

Roboti Optimus Tesla do të zbulohet në shtator thotë Elon Musk

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Prindërit e Thaçit vizitojnë ish-presidentin në Hagë (Video)

Prindërit e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, kanë vizituar atë në Hagë, i cili po mbahet nën paraburgim nën akuzat për krime lufte. Një vizitë...

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Të fundit nga rubrika