Elon Musk rikthehet te marrëveshja për blerjen e Twitter

Pronari i SpaceX dhe Tesla, Elon Musk, duket se ka ndryshuar qëndrim rreth blerjes së platformës Twitter, ku para disa javësh u përpiq të largohej nga marrëveshja që ra dakord disa muaj më parë. Pra, Musk në një letër drejtuar Twitter ra dakord të paguante çmimin që ai ofroi në muajin prill përpara se të përpiqej të largohej nga marrëveshja

Elon Musk

Miliarderi Elon Musk me sa duket ka ndryshuar sërish mendjen për blerjen e Twitter-it dhe tani është i gatshëm të vazhdojë me marrjen e platformës së mediave sociale.

Në një letër drejtuar firmës, Musk ra dakord të paguante çmimin që ai ofroi muaj më parë përpara se të përpiqej të largohej nga marrëveshja.

Përmbysja e papritur vjen vetëm disa javë përpara se të dy palët të ishin në gjyq.

Twitter, i cili kishte paditur Musk për të detyruar marrjen për të ecur përpara, u pa si rasti më i mirë.

Në letër, avokatët e Musk thanë se ai synonte të vazhdonte për të përfunduar transaksionin, në pritje të marrjes së financimit dhe përfundimit të luftës ligjore.

Një zëdhënës nga platforma Twitter pranoi se firma kishte marrë propozimin, duke shtuar se “synimi i kompanisë është të mbyllë transaksionin me 54.20 dollarë për aksion” – çmimi që zoti Musk premtoi në prill.

Fitorja e dukshme për Twitter bëri që aksionet e tij të rriten me më shumë se 20% në më shumë se 52 dollarë secila. Por vlera mbeti më e ulët se çmimi i blerjes, në shenjë të dyshimeve të vazhdueshme të investitorëve se marrëveshja do të realizohet.

Kur Musk zbuloi për herë të parë planet për të blerë Twitter në një marrëveshje prej 44 miliardë dollarësh, ai tha se donte të pastronte llogaritë e padëshiruara në platformë dhe ta ruante atë si një vend për fjalën e lirë.

Por miliarderi, një përdorues i Twitter-it i njohur për stilin e tij impulsiv, nuk pranoi blerjen vetëm disa javë më vonë, duke përmendur shqetësimet se numri i llogarive të rreme në platformë ishte më i lartë sesa pretendonte Twitter, shkruan BBC.

Drejtuesit e Twitter mohuan akuzat, duke argumentuar se Musk – personi më i pasur në botë me një vlerë neto prej më shumë se 220 miliardë dollarë – donte të dilte nga marrëveshja sepse ishte i shqetësuar për çmimin.

Kthimi dhe kthimi pasoi një rënie të mprehtë në vlerën e aksioneve të teknologjisë, duke përfshirë Tesla, kompaninë e makinave elektrike që Musk drejton dhe është baza e një pjese të madhe të pasurisë së tij.

Lufta, e cila ishte planifikuar të shkonte në gjyq më 17 tetor, pa të dy palët të përballen me dosje të gjata gjyqësore, mesazhe private dhe grindje të hidhura publike në Twitter, ku Musk ka më shumë se 100 milionë ndjekës.

Në një shkëmbim të tillë, Musk iu përgjigj shefit të Twitter, Parag Agrawal me një emoji që tregonte pakënaqësi nga ana e Musk.

Përgatitja për gjyqin kishte futur në kurth shumë nga emrat më të mëdhenj të teknologjisë, pasi avokatët e dy kompanive kërkuan komunikim rreth marrëveshjes.

Musk, i cili mund të kishte paguar një tarifë prej 1 miliardë dollarësh për t’u larguar, ishte caktuar të intervistohej përpara gjyqit këtë javë.

Disa vëzhgues të industrisë, të cilët u befasuan nga zhvillimi, vunë në dyshim nëse kthesa e fundit ishte një ofertë konkrete apo një taktikë vonese.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika