Ëmbëlsira në formë bonboni 44.24 kg në Librin Guinness

Ëmbëlsira më e madhe në botë në formë bomboni

Ilustrim
Ilustrim

Ëmbëlsirat, tortet e çokollatat shpeshëherë janë të preferuarat e njerzëve. Dy përdorues fanatikë të Tik Tok-ut me mijëra ndjekës vendosën të bëjnë një tortë gjigante në formë bonboni. Kjo ëmbëlsirë theu rekordet dhe fitoi një vend në Librin Guinness.

Ilustrim
Ilustrim

Pas testimit dhe pjekjes së shtresave të shumta të ëmbëlsirës, Tiktoker Nick DiGiovanni dhe Lynn Davis kombinuan përbërësit në një ëmbëlsirë gjigante që peshonte 44.24 kg.

Ilustrim
Ilustrim

Për ta bërë atë, përdoren: 32 pako me përzierje ëmbëlsirash të gatshme, rreth 100 vezë, 2,72 litra vaj ulliri, 16 pako salcë kosi, gati 10 kilogram sheqer pluhur, 2 pjata gjalpë, rreth 7 litra ujë, 16 kuti me ekstrakt të ëmbël vanilje.

Për të bërë këtë ëmbëlsirë gjigante, ata e poqën në disa tepsi dhe më pas i vendosën njëra mbi tjetrën në një tepsi gjigante të rrumbullakët.

Ilustrim
Ilustrim

Ajo është lanë gjithë natën në temperaturë të ulët, të nesërmen është zbërthyer, ku i kanë shtuar kremin dhe tartufin me ngjyrë.

Rezultati ishte nje rekord i vërtet i embëlsirës me të madhe në botë. Një tortë që peshon 44.24 kg.

Ilustrim
Ilustrim

”Disa muaj më parë as nuk e dija se çfarë është një cake pop dhe atëherë takova llinjen  ku së bashku bëmë tortën më të madhe në botë, dhe kështu menduam që ju ta shikoni videon tonë të parë që mori miliona shikime dhe disi madje tërhoqi vëmendjen e Guinness”, ka thënë Nick Digiovanni.

Ilustrim
Ilustrim

Siç deklaruan ata, tortën gjigante në formë bonboni e shpërndanë te miqtë, familjarët, njerëzit në nevojë, me një ekip sportiv, një pjesë e mbajtën në frigoriferët e tyre por gjithsesi nuk mund ta konsumonin të gjithën.

Tani më, në Librin Guinness zë vendë edhe ëmbëlsira më e madhe në bot.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika