Emërohet ambasadori i ri Shqipërisë në Kosovë

Presidenti Bajram Begaj dekretoi emërimin e Petrit Malajt si ambasador rezident, të jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë në Republikën e Kosovës

Petrit Malaj

Nga Kosova në Kuvajt, Danimarkë e deri në Ukrainë! Presidenti Begaj dekreton emërimin e shtatë ambasadorëve të rinj.

Presidenti Bajram Begaj dekretoi emërimin e Petrit Malajt si ambasador rezident, të jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë në Republikën e Kosovës.

Malaj pason Qemajl Minxhozin i cili përfaqësonte Tiranën zyrtare si ambasador në Prishtinë.

I pari i vendit shqiptar, Bajram Begaj gjatë ditës së sotit emëroi gjashtë ambasadorë të rinj në Irak, Çeki, Rumani, Slloveni, Sllovaki dhe Danimarkë.

Ilir Hysajt si ambasador i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Shtetin e Kuvajtit, rezident, dhe ambasador i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Republikën e Irakut, jorezident.

Ilir Tepelena është emëruar ambasador i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Republikën e Çekisë, rezident.

Enkeleda Mërkuri është emëruar ambasadore e jashtëzakonshme dhe fuqiplotë e Republikës së Shqipërisë në Republikën e Rumanisë, rezident.

Oljan Kanushi është emëruar ambasador i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Republikën e Sllovenisë, rezident.

Mimoza Halimi është emëruar ambasadore e jashtëzakonshme dhe fuqiplotë e Republikës së Shqipërisë në Republikën e Polonisë, rezident, dhe ambasadore e jashtëzakonshme dhe fuqiplotë e Republikës së Shqipërisë në Republikën e Estonisë, Republikën e Letonisë, Republikën e Lituanisë dhe në Republikën e Ukrainës, jorezident.

Sokol Dedja është emëruar ambasador i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Mbretërinë e Danimarkës, rezident.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika