Enver Peci propozohet nga Kuvendi për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese

Kuvendi i Kosovës ka propozuar Enver Pecin për gjyqtar të Gjykatës Kushtetuese. Nga 87 deputetë që votuan gjithsej, ai ka marrë 66 vota

Enver Peci

Në seancën e 24 nëntorit në Kuvendin e Kosovës, teksa po votohet për dy kandidatë potencialë për gjyqtarë në Gjykatën Kushtetuese, Enver Peci ka marrë votat e mjaftueshme për të qenë në këtë pozitë.

Nga 87 deputetë që votuan, Peci ka marrë 66 vota, ndërsa të pavlefshme ishin tri fletëvotime.

Ky emër nga Kuvendi i Kosovës do t’i propozohet presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani.

Ndërsa, Dukagjin Abdyli ka marrë 31 vota, Bardh Bokshi, 35 vota, Flamur Rasori, 24 vota, Valon Hasani, 2 vota.

Pasi minimumi i zgjedhjes është 58 vota, deputetët sërish kanë filluar votimin për propozimin e emrit të dytë.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Të fundit nga rubrika