Erdogan njofton se zgjedhjet do të mbahen më 14 maj

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka shpallur 14 majin si datën e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare dhe presidenciale në vend, duke konfirmuar se votuesit turq do të shkojnë në qendrat e votimit një muaj më herët sesa kishin votuar më parë.

Njoftimi u bë të shtunën gjatë një konference në provincën veriperëndimore të Bursës. Në një video të ngjarjes të publikuar të dielën, Erdogan, i cili po kërkon rizgjedhjen, dëgjohet duke thënë: “Falënderoj Zotin që jemi të destinuar të ndajmë rrugën tonë me ju, rininë tonë të vlerësuar, që do të votojë për herë të parë në zgjedhjet që do të mbahen më 14 maj”.

Erdogan fillimisht kishte lënë të kuptohet se zgjedhjet do të mbaheshin më 14 maj, por tha se thirrjen zyrtare do ta bëjë më 10 mars, pas së cilës Këshilli i Lartë Zgjedhor i Turqisë do të përgatitet për zgjedhjet.

Erdogan, 68-vjeç, ka qenë në detyrë që nga viti 2003, fillimisht si kryeministër dhe më pas, që nga viti 2014 si president, por këtë vit ai pritet të përballet me zgjedhje të vështira, teksa vendi po lufton me inflacionin në rritje dhe një ekonomi të trazuar.

Nuk është ende e qartë se cili kandidat do të kandidojë zyrtarisht kundër tij, por sondazhet e opinionit tregojnë se Erdogan është prapa disa sfiduesve të mundshëm.

Nëse asnjë kandidat nuk siguron më shumë se 50 për qind të votave, raundi i dytë i votimit do të mbahet më 28 maj.

Zgjedhjet e këtij viti duhej të mbaheshin më 18 qershor, por anëtarët e Partisë AK në pushtet (AKP) sugjeruan zhvendosjen e datës për të shmangur një koincidencë me verën dhe festat fetare, shkruan Euronews.

Ndryshe, më 18 janar, presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, sinjalizoi se synon që të shpallë datën e zgjedhjeve për 14 maj. Këto zgjedhje po konsiderohen më të rëndësishmet në gjenerata.

Ky njoftim hap mundësinë që Erdogani të vazhdojë stilin e sundimit islamik për të tretën dekadë ose shteti të kthehet në një drejtim më laik dhe potencialisht më të parashikueshëm.

Erdogan e ka larguar Turqinë nga tradita më laike e vendosur një shekull më parë nga themeluesi i shtetit, Mustafa Kemal Ataturk.

Mbështetësit e tij, siç shkruan REL, kanë thënë se ai u ka dhënë zë të margjinalizuarve dhe ka krijuar një klasë të mesme prosperuese në shtetin prej 85 milionë banorësh.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Të fundit nga rubrika