Erdogan nxit ringjalljen e marrëveshjes Rusi – Ukrainë, Putin vë kushte

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se Ukraina duhet ta zbusë pozicionin e saj negociues kundër Rusisë në bisedimet për ringjalljen e marrëveshjes dhe të eksportojë më shumë grurë në Afrikë dhe jo në Evropë

Presidenti i Turqisë, Reccep Tayip Erdogan dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

Pas një takimi të zhvilluar të hënën, presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin, kanë biseduar për perspektivën e ringjalljes së marrëveshjes ndërkombëtare për grurin në mes të Rusisë dhe Ukrainës.

Marrëveshja e grurit, e cila u ndërmjetësua nga OKB-ja dhe Turqia para një viti, është në qendër të vëmendjes së opinionit botëror për shkak të ndikimit të saj në lehtësimin e krizës ushqimore. Kjo marrëveshje ka ndihmuar në rritjen e eksporteve të grurit ukrainas në tregun botëror, dhe Kombet e Bashkuara e kanë vlerësuar si një hap pozitiv drejt stabilizimit të situatës globale të ushqimit.

Megjithatë, në korrik të vitit të kaluar, Rusia u tërhoq nga kjo marrëveshje, duke akuzuar se eksportet e saj të ushqimit dhe të plehrave janë përballur me pengesa serioze. Ky vendim solli tensione dhe sfida për tregun e grurit dhe sigurinë ushqimore në nivel global.

Në takimin e tyre të hënën në resortin e Soch-it në Detin e Zi, Erdogan dhe Putin kanë shprehur dëshirën e tyre për të rikthyer marrëveshjen e grurit në jetë.

Siç ka raportuar Reuters, Erdogan ka theksuar rolin e Turqisë në bindjen e Putin për të mbajtur marrëveshjen, ndërsa Kombet e Bashkuara po punojnë për të arritur një marrëveshje të përbashkët.

Erdogan është shprehur optimist se do të arrihet një zgjidhje brenda një kohe të shkurtër. Megjithatë, ai ka bërë thirrje për Ukrainën që të ndërmarrë hapa të rëndësishëm në këtë proces, duke përfshirë zbutjen e qasjes së saj negociuese ndaj Rusisë dhe rritjen e eksporteve të grurit në tregjet e Afrikës, në vend të Evropës.

Nga ana tjetër, ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, ka deklaruar se qëndrimi i Ukrainës nuk do të ndryshojë, por do të marrë parasysh shqetësimet dhe propozimet e Turqisë në bisedimet e ardhshme të Soch-it.

Ai ka theksuar rëndësinë e moslejimit të shantazhit rus dhe ka vlerësuar se Rusia duhet të ulë kufizimet e eksporteve bujqësore për të lejuar aksesin në tregjet globale.

Ndërsa, Putin ka përsëritur qëndrimin e Rusisë se janë të hapur për të rikthyer marrëveshjen e grurit, por kushtet e tyre janë të lidhura me veprimet e Perëndimit.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika