Erdogan: Suedia të mos e presë mbështetjen tonë për NATO-n

Presidenti i Turqisë, Recep Tayipp Erdogan, ka deklaruar se Suedia nuk duhet të presë që Turqia ta mbështesë aplikimin e saj për anëtarësim në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan

“Suedia nuk duhet të presë që Turqia ta mbështesë aplikimin e saj për anëtarësim në NATO”.

Kështu ka deklaruar presidenti i Turqisë, Recep Tayipp Erdogan, disa ditë pasi një kopje e Kuranit u dogj në një protestë në Stokholm.

Suedia aplikoi për t’u bashkuar me NATO-n pasi Rusia pushtoi Ukrainën, por ka nevojë që Turqia, tashmë anëtare, ta miratojë kërkesën e saj.

Siç raporton BBC, protestuesit kurdë në Suedi varën një figurë të Erdoganit këtë muaj, veprim ky që pasoi me djegien e Kuranit.

“Suedia nuk duhet të presë mbështetje nga ne për NATO-n”, është shprehur tutje Erdogani.

“Është e qartë se ata që shkaktuan një turp të tillë para ambasadës së vendit tonë nuk mund të presin më asnjë dashamirësi nga ne për aplikimin e tyre”, ka shtuar ai.

Protestës të së shtunës, por jo edhe djegies së librit, iu dha miratimi paraprak nga autoritetet suedeze.

Suedia, së bashku me Finlandën, aplikuan për t’u bashkuar me NATO-n pasi Rusia pushtoi Ukrainën, por protestat e fundit kanë rritur tensionet.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se liria e shprehjes ishte një “mall i çmuar” në vendet e NATO-s dhe se këto akte, megjithëse të papërshtatshme, nuk ishin “automatikisht të paligjshme”.

Ndërkaq, Turqia, një vend me shumicë myslimane ka denoncuar vendimin e qeverisë suedeze për të lejuar protestën duke e quajtur “plotësisht të papranueshme”.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Të fundit nga rubrika