Escobar: Ne ende kemi partnerë të mirë në Partinë Demokratike

I dërguari i posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se Partia Demokratike i duhet Shqipërisë. Tutje, ai ka shtuar se njerëzit e shpallur persona nongrata nga SHBA-ja, nuk duhet të jenë në krye të PD-së, sepse ajo e dëmton këtë si parti

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar

 

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, është deklaruar për marrëdhëniet në mes të Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës(ShBA).

Escobar ka treguar se vendimi për të shpallur person nongrata, Sali Berishën, nuk kishte qenë vendimi personal i tij, por një vendimi institucionale që nuk është politik sipas tij.

“Ishte një vendim që ne e morëm për shkak të korrupsionit që gjetëm. Unë do t’u bëja thirrje institucioneve në Shqipëri, ta shqyrtojnë këtë. Por dua të them, se ne ende kemi partnerë të mirë në Partinë Demokratike”, ka deklaruar Escobar për Zërin e Amerikës.

Më tej, Escobar ka treguar se Partia Demokratike është e nevojshme për demokracinë në Shqipëri, por me një kusht, që sipas tij, në të nuk duhet të këtë persona të shpallur nongrat për shkak të korrupsionit.

“Ne duam që Partia Demokratike të jetë një kontribuues i fortë dhe i rëndësishëm i stabilitetit politik në Shqipëri. Unë do t’u bëja thirrje mbështetësve të Partisë Demokratike të mendojnë për imazhin që përcjellin, nëse do të kishin në krye njerëz, që janë përcaktuar nga Sekretari i Shtetit për korrupsion”, ka shtuar ai.

Escobar ka përfunduar duke thënë se ai shpreh falënderimin tij për popullin e Shqipërisë.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

Hill: Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Të fundit nga rubrika