Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas ligjeve të Kosovës

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se Kosova e ka obligim ta formojë Asociacionin me shumicë të komunave serbe, por sipas tij kjo duhet të bëhet sipas ligjeve të Kosovës

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se me të e ka ngritur çështjen e Asociacionit me shumicë të komunave serbe.

Sipas tij, Asociacioni duhet të formohet, por brenda ligjeve të Kosovës. Escobar është shprehur se për këtë çështje është në një linjë me Bashkimin Evropian, teksa ka thënë se në Evropë ka modele që mund të shërbejnë edhe për asociacionin që mund të formohet në Kosovë.

“Çështja e Asociacionit është e rëndësishme, duhet të implementohet brenda ligjeve të Kosovës, po ne folëm për këtë çështje. Në evropë ka shumë modele që mund të përdoren”, ka deklaruar ai për disa media kosovare.

Tutje Escobar, tha se pret që takimi i së enjtes në Bruksel në mes të kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit Aleksandër Vuçiq, të sjellë rezultate që do të kontribuonin të gjendet një zgjidhje në mënyrë që të normalizohen marrëdhëniet në mes të dy vendeve.

“E ardhmja e të dyja vendeve është në BE, Europa e ka marrë përsipër dhe e ka mbështetjen e plotë të ShBA-së, ne kërkojmë zgjidhje që funksionojnë për të dyja vendet që çojnë në normalizim dhe stabilitet”, ka deklaruar Escobar.

Escobar tha se administrata amerikane e mbështetë plotësisht BE-në në iniciativën që ka marrë për ta arritur një marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika