Escobar: ShBA e mbështet Kosovën, pres lajme të mira pas takimit mes Kurtit dhe Vuçiq në Ohër

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar se pret lajme të mira pas takimit në Ohër, ku do të takohen pala kosovare dhe serbe për të diskutuar për planin e zbatimit të marrëveshjes Kosovë – Serbi.

Ai në një konferencë për media tha se plani evropian mundëson paqe të qëndrueshme në tërë Ballkanin Perëndimor.

Escobar theksoi se ShBA është mbështetësja më e madh e Kosovës dhe se janë të interesuar që marrëveshja me Serbinë të funksionojë mirë për shtetin e Kosovës.

“Pres takime produktive në Ohër, ne kemi për qëllim të mbështesim plotësisht çdo rezultat që sjell paqen më afër rajonit që intensifikon Kosovën dhe Serbinë për t’u integruar në BE. Ky propozim evropian është mundësi e jashtëzakonshme për paqe të qëndrueshme. Si mbështetësi më i madh i Kosovës në botë, kemi qëllim që kjo të funksionojë për Kosovën, por jo vetëm për Kosovën, por edhe për tërë rajonin, që të zhbllokohen disa prej atyre burimeve që Ballkani ia siguron vetes dhe Evropës. Mirëpres rezultat pozitiv në Ohër, jam shumë optimist për një zgjidhje paqësore mes Kosovës dhe Serbisë, shpresoj që pas së shtunës të kemi lajme të mira”, ka thënë ai.

Pas takimit me Osmanin, Escobar do të takohet me kryeparlamentarin Glauk Konjufca dhe më vonë, edhe me kryeministrin Albin Kurti.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika