Escobar të mërkurën në Kosovë, pritet të takohet me krerët opozitarë

Emisari amerikan, Gabriel Escobar këtë të mërkurë do të jetë për vizitë në Kosovë. Sipas burimeve të RTV Dukagjini, ai do të takohet me krerët e partive opozitare

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, do të jetë për vizitë në Kosovë të mërkurën e 19 tetorit.

Sipas burimeve të RTV Dukagjini, Escobar pritet t’i takojë krerët e partive opozitare.

Ndryshe, më 23 gusht, emisari amerikan Escobar është takuar me liderët e partive opozitare në rezidencën e ambasadorit amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier.

Në këto takime, Escobar kishte kërkuar që përshkallëzimi i situatës së 31 korrikut në veri të evitohet, duke u koordinuar me bashkësinë ndërkombëtare.

Vizitat e emisarëve në Kosovë janë bërë të shpeshta në muajt e fundit.

Para disa ditësh, përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ishte për vizitë në Kosovë.

Lajçak ishte pritur në takim nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Pas takimit, ai ka thënë se është diskutuar për dialogun dhe se është mirë që të ketë progres dhe normalizim në dialogun Kosovë-Serbi para zgjedhjeve në Bashkimin Evropian dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sepse do ta zhvendosin vëmendjen prej dialogut.

 

 

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika