“Është koha të vendosin”, Borrell kërkon nga Kurti e Vuçiq të jenë liderë guximtarë dhe të përgjegjshëm para takimit në Ohër

“Është koha që liderët e Kosovës, Serbisë dhe të gjithë Ballkanit Perëndimor të tregojnë guxim dhe të tregojnë përgjegjësi të përbashkët për suksesin e procesit të anëtarësimit në BE të rajonit. ‘Detyra e liderit është që t'i çojë njerëzit e tij/saj nga atje ku janë atje ku nuk kanë qenë’, tha një nga kolegët e mi me përvojë. Detyra e liderit është gjithashtu të ofrojë cilësinë e jetës që njerëzit duan, do të shtoja unë, cilësinë e jetës që sjell anëtarësimi në BE”, ka shtuar Borrell

Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se të shtunën e 18 marsit në Ohër, ku do të takohet me palët kosovare dhe atë serbe do të dakordohet si të zbatohet plani evropian.

Borrell më tutje theksoi se tani është koha që Kosova dhe Serbia të bien dakord për aneksin e zbatimit, e që është pjesë integrale e Marrëveshjes, duke shtuar se BE-ja është shtëpia përfundimtare për Kosovën dhe Serbinë.

“BE-ja nuk është një mbajtës i thjeshtë shënimesh dhe as palë në Dialog: ne jemi dhe mbetemi lehtësues në këtë Dialog. BE-ja është shtëpia përfundimtare për Serbinë dhe Kosovën. Unë do të vazhdoj të punoj pa u lodhur drejt arritjes eventuale të një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve, e cila është e pranueshme për vendet anëtare të BE-së, është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe acquis evropiane  dhe kontribuon në stabilitetin rajonal. Marrëveshja në tryezë është një hap i rëndësishëm drejt këtij objektivi”, ka thënë Borrell.

Borrell ritheksoi se tani është koha për t’u fokusuar në pamjet më të gjera dhe për të mos lejuar të humbë mundësinë, siç ka ndodhur disa herë në historinë e fundit.

“Gjatë takimit të fundit të nivelit të lartë mes dy liderëve, të cilin e kam thirrur më 27 shkurt të këtij viti, ata ranë dakord se nuk nevojiten diskutime të mëtejshme për Propozimin e Bashkimit Evropian për rrugën e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, një dokument i miratuar nga të gjithë. 27 shtete anëtare të BE-së në takimin e Këshillit Evropian në shkurt. Kjo nuk është një arritje e vogël dhe një hap i rëndësishëm përpara. Por ende nuk është një punë e përfunduar. Kjo është arsyeja pse tani është koha për t’u fokusuar në pamjen më të gjerë dhe për të mos lejuar që një dritare tjetër mundësie të mbyllet para syve të njerëzve të rajonit, siç ka ndodhur disa herë në historinë e fundit”, ka shtuar ai.

Ai theksoi se është koha që liderët e Kosovës, Serbisë dhe të gjithë Ballkanit Perëndimor të tregojnë guxim.

“Është koha që liderët e Kosovës, Serbisë dhe të gjithë Ballkanit Perëndimor të tregojnë guxim dhe të tregojnë përgjegjësi të përbashkët për suksesin e procesit të anëtarësimit në BE të rajonit. ‘Detyra e liderit është që t’i çojë njerëzit e tij/saj nga atje ku janë atje ku nuk kanë qenë’, tha një nga kolegët e mi me përvojë. Detyra e liderit është gjithashtu të ofrojë cilësinë e jetës që njerëzit duan, do të shtoja unë, cilësinë e jetës që sjell anëtarësimi në BE”, ka shtuar Borrell.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika