Është mbajtur seancë gjyqësore për Bledar Zenelin, i dyshuar për qëllime terroriste

Më 2 korrik, Drejtoria e Antiterrorit ndaloi Bledar Zenelin i cili është i akuzuar për propagandë me qëllim terrori

Të enjten e 4 gushtit, Bledar Zeneli ka dalë para trupit gjykues si i akuzuar për thirrje, nxitje për kryerjen e veprës penale terrorizëm”.

Gjatë seancës gjyqësore, Zeneli ishte treguar i ndjeshëm gjatë degjimit të akuzave ndaj tij.

Zeneli gjatë seancës, mes lotësh ishte shprehur se, ”kam cituar Kuranin dhe nuk kam nxitur terrorizëm, kam thënë që do të fitojë islamizmi dhe jo ISIS”.

Përderisa gjyqtarja e Posaçme Flora Hajredini u tërhoq ta merrte vendimin, Zeneli ishte ai që kërkoi lehtësim të masës me arsyetimin që i ka dy fëmijë dhe fëmija i vogël është vetëm 4 muajsh.

Dyshimet për Bledar Zenelin erdhën nga postimet e tij në llogarinë Twitter, Facebook dhe Instagram.

Ai publikonte artikuj, materiale radikale, ekstremiste, propagandistike dhe statuse, në mbështetje të shtetit Islamik dhe kundër koalicionit global antiterrorizëm.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika