Euro – dollari amerikan, një cent larg barazisë

Euro ka shënuar uljen më të madhe në 20 vjetët e fundit

Indeksi i çmimit

Për herë të parë në 20 vjet, kursi i këmbimit midis euros dhe dollarit amerikan është pothuajse i njëjtë.

Të dy monedhat janë më pak se një cent larg barazisë.

Statistikat

Monedha amerikane pritet të shënojë rritje të hovshme. Deri në qershor të vitit 2022, çmimet besohet se u rritën me një normë vjetore prej 8.8 për qind.

Konsumatorët amerikanë shohin rritje të mëtejshme të inflacionit në vitin e ardhshëm.

Rritja e dollarit amerikan mund të bëhet edhe më ekstreme nëse Evropa dhe SHBA hyjnë në një recesion.

Frika e recesionit në kontinent është rritur për shkak të inflacionit të lartë dhe pasigurisë së furnizimit me energji. E tërë kjo e shkaktuar nga pushtimi rus në Ukrainë.

Siç shkruan CNN, Bashkimi Evropian, i cili po merrte afërsisht 40 për qind të gazit të tij përmes tubacioneve ruse përpara luftës, po përpiqet të zvogëlojë varësinë e tij nga nafta dhe gazi rus.

Në të njëjtën kohë, Rusia ka frenuar furnzimiet me gaz në disa vende të BE-së, dhe kohët e fundit ka ulur rrjedhën e tubacionit Nord Stream për në Gjermani me 60 për qind.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Sulmohet fizikisht kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jashari (VIDEO)

Ne mbledhjen e mbajtur mes mësimdhënësve të shkollës fillore “Ismajl Qemali” në Prishtinë, dhe përfaqësueseve të Sindikatës se Arsimit, një prind futet në mbledhje...

Të fundit nga rubrika