Eva-Maria Liimets: Pro zgjerimit të BE-së drejt Shqipërisë dhe MV-së  dhe Ukrainës  

Eva-Maria Liimets ministre e jashtme në Estoni është deklaruar pro anëtarësimit të Shqipërisë në BE, dhe shteteve tjera siç janë Maqedonia e Veriut (MV) dhe Ukrainë

Eva-Maria Limets, ministre jashtme Estonisë

Kjo përkrahje u shpreh gjata takimit me homologen  e saj gjermane, Annalena Baerbock, kjo e fundit kishte premtuar mbështetje të madhe për tri vendet baltike- Estoninë, Lituaninë, dhe Letoninë.

“Nëse është e nevojshme, ne do të mbrojmë çdo centimetër katror të territorit të aleancës sonë të përbashkët”, ka thënë  Baerbock.

Të  tri vendet janë pjesë e Aleancës Veri Atlantike (NATO) dhe anëtare të Bashkimit Evropian (BE).

Baerbock gjatë vizitës së saj tek shtetet baltike në tri kryeqytete do t’i takojë krerët e tyre gjatë udhëtimit të saj diplomatik në këto vende.

Qëllimi i këtyre vizitave është  “reagimi i BE-së, NATO-s dhe komunitetit ndërkombëtar ndaj luftës dhe agresionit rus kundër Ukrainës”, thuhet në një deklaratë nga Ministria e Jashtme gjermane.

Eva-Maria Liimets dhe Annalena Baerbock

Në të kaluarën, Komisioni i Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian (PE) kishte votuar me 66 vota pro, katër kundër dhe tre abstenime raportin e euro-deputetes Isabel Santos, mbi vlerësimin e Komisionit Evropian (KE) për progresin e Shqipërisë në integrimin evropian gjatë vitit 2021.

Në raportin, euro-deputeteve thuhet se, për Shqipërinë drejt rrugës evropiane, kjo e fundit gëzonë angazhimin e palëkundur si dhe e mbështesin transformimin demokratik të saj dhe aspiratën për anëtarësim në BE.

Mos hapja e negociatve ish dhe ka qenë e “padrejtë” sipas euro-deputeteve që kanë votuar pro raportit të “Santos”.

Dështimi i mos çeljes së bisedimeve sipas tyre e minon politikën e zgjerimit të BE-së.

Duke përgëzuar vazhdimësinë e Shqipërisë, si një partner i besueshëm dhe i përkushtuar ndaj politikës së jashtme, të sigurisë dhe të mbrojtjes së BE-së, nëpërmjet raportit të “Santos”, i kishte bërë thirrje BE-së për të “vlerësuar në mënyrë kritike implikimet historike të rëndësishme të sigurisë për stabilitetin dhe unitetin në kontinentin evropian dhe në Ballkanin Perëndimor në kontekstin e agresionit rus kundër Ukrainës”.

Ky raport ka kërkuar ndaj shteteve anëtare që të demonstrojnë unitetin evropian.

Për të nisur zyrtarisht negociata për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedoni e Veriut, duke marrë parasysh, si implikimet gjeopolitike të vendimit, ashtu edhe përmbushjen e kritereve zyrtare nga të dy vendet.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika