Evidentohen viktimat e të shtënave në Teksas të Amerikës

Janë evidentuar viktimat e të shtënave në një shkollë të Teksasit në SHBA. Shumica prej tyre janë fëmijë, kurse dy prej tyre janë të moshës madhore

Foto e shkollës fillore në Teksas, ku ka ndodhur vrasja e 21 personave

Nëntëmbëdhjetë fëmijë dhe dy mësues janë vrarë nga të shtënat në shkollën fillore Robb në Uvalde, Teksas.

Fëmijët që vdiqën ishin të moshës nga shtatë deri në 10 vjeç. Disa prej tyre sapo kishin marrë çmime për punën e shkëlqyer shkollore.

Një viktimë ishte një djalë 10-vjeçar që i pëlqente të kërcente. Një tjetër ishte një vajzë e cila vdiq teksa po përpiqej të telefononte policinë.

Ka njoftime të pakonfirmuara se dy fëmijë nga e njëjta familje janë vrarë, raporton BBC.

 “Djaloshi më i ëmbël që kam njohur ndonjëherë”

 Disa prindër ishin në shkollë para të shtënave, duke parë me krenari teksa fëmijët e tyre mbanin certifikatat e tyre në listën e nderit në një ceremoni çmimesh. Disa orë më vonë, ata ishin kthyer atje.

Amerie Jo Garza ishte një nga fëmijët e parë që u konfirmua e vdekur. Ajo kishte festuar ditëlindjen e saj të 10-të vetëm dy javë më parë dhe u qëllua duke u përpjekur të telefononte shërbimet e urgjencës, tha gjyshja e saj Berlinda Irene Arreola për Daily Beast.

Amerie ishte “super-shoqëruese” dhe një ” e preferuara e mësuesit të saj”, shtoi ajo.

Një anëtar i familjes shkroi në Facebook: “Ju lutemi mos e merrni për të mirëqenë asnjë sekondë. Përqafoni familjen tuaj. Thuajuni se i doni”.

 

Xavier Lopez, 10 vjeç, u kujtua si një notar i mprehtë nga kushërira e tij, 54-vjeçarja Lisa Garza.

“Ai ishte thjesht një djalë i vogël 10-vjeçar i dashur, vetëm duke shijuar jetën, pa e ditur se kjo tragjedi do të ndodhte sot”, tha ajo.

“Ai ishte shumë i dashur, i pëlqente të kërcente me vëllezërit e tij, me nënën e tij. Kjo sapo na ka dëmtuar të gjithëve”.

Uziyah Garcia, 8 vjeç, u kujtua nga gjyshi i tij, Manny Renfro, si “djali i vogël më i ëmbël që kam njohur ndonjëherë”.

Renfro kujtoi herën e fundit që kishte parë nipin e tij gjatë pushimeve të shkollës, duke thënë se ata kishin praktikuar pasime futbolli së bashku.

“Një djalë i vogël kaq i shpejtë ai mund të kapte një top shumë mirë,” tha zoti Renfro.

“Kishte disa lojë që unë do ta mësoja për to, dhe ai do t’i mbante mend dhe do ta bënte pikërisht ashtu siç ushtroheshim ne”.

‘Makthi më i keq ndonjëherë’

Eva Mireles, 44 vjeç, ishte mësuesja e parë që u konfirmua e vrarë. E trajnuar në arsimin dygjuhësh dhe special, ajo kishte mësuar nxënës të klasës së katërt në distriktin shkollor Uvalde për 17 vjet.

Në një biografi të shkurtër të postuar në faqen e internetit të distriktit shkollor, ajo përshkroi dashurinë e saj për vrapimin dhe ecjen. Ajo gjithashtu tha se kishte “një familje mbështetëse, argëtuese dhe të dashur” – burrin e saj, vajzën e saj të diplomuar në kolegj dhe “tre miq me gëzof”.

Sipas raporteve të mediave, bashkëshorti i zonjës Mireles, Ruben Ruiz, një oficer policie në të njëjtin distrikt shkollor, kishte mbajtur një stërvitje aktive me gjuajtje në shkollën e mesme Uvalde vetëm dy muaj më parë.

Halla e saj, Lydia Martinez Delgado, shprehu pikëllimin e saj në një postim në Facebook, duke thënë se ishte “e zemëruar që këto të shtëna vazhdojnë”. Kushërira e saj, Cristina Arizmendi Mirelez, tha se “është e paimagjinueshme… makthi më i keq ndonjëherë”.

Një prind i pikëlluar i bëri homazhe zonjës Mireles në Twitter.

Mësuesja e dytë e vrarë në sulm ishte Irma Garcia, 46 vjeç, e cila dha mësim në Robb Elementary për 23 vjet. Ajo ishte nominuar si mësuese e vitit nga distrikti i saj shkollor në vitin 2019. Ajo dhe zonja Mireles kishin punuar së bashku për pesë vjet.

E martuar për 24 vjet, zonja Garcia kishte katër fëmijë dhe i pëlqente të bënte ushqim në skarë me burrin e saj dhe të dëgjonte muzikë.

Djali i saj tha se një mik i tij zyrtar policor, i cili ishte në vendngjarje, pa nënën e tij duke mbrojtur studentët e saj ndërsa personi i armatosur hapi zjarr, raporton NBC.

Një tjetër anëtar i familjes, nipi i saj John, shkroi në rrjetet sociale: “Tia ime [tezja] nuk ia doli, ajo sakrifikoi veten duke mbrojtur fëmijët në klasën e saj”.

“IRMA GARCIA ËSHTË EMRI I SAJ dhe ajo vdiq si HERO. Ajo u dashur nga shumë njerëz dhe do t’i mungojë vërtet”.

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika