Evropa së shpejti do të përfundojë paketat e reja kundër Rusisë

Ministri i Jashtëm austriak dhe Ministri i Jashtëm i Estonisë planifikojnë sanksione të reja kundër Rusisë. Shënjestër e sanksioneve do të jetë ushtria ruse

Ministrat e Jashtëm të Austrisë dhe Estonisë, kanë thënë se ka mundësi që të organizojnë paketën e gjashtë të sanksioneve ndaj Rusisë. Ministrat janë shprehur se janë të bindur se “paketa do të përfundojë ditëve në vijim”.

Ndërsa, BE-ja ka rritur veprimet e saj ekonomike kundër Rusisë që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Doke folur para një takimi të Komitetit të Përbashkët BE-Kanada në Bruksel, Ministri i Jashtëm austriak Schallenberg ka thënë se paketa e gjashtë e sanksioneve do të ishte “shumë thelbësore”, por kishte ende “nevojë për diskutim”, raporton “CNN”.

Ilustrim

Schallenberg ka shtuar se i gjithë kompleksi ushtarak rusi do të jetë në shenjëstër në sanksionet e ardhshme. Ministrja e Jashtme e Estonisë, Eva-Maria Limets ka thënë se përpara “diskutimeve shumë të rëndësishme”, ajo shpreson që vendet anëtare të BE-së “do të bëjnë përparim dhe kjo paketë do të miratohet, nafta gjithashtu so të përfshihet në këtë paketë”.

Limets ka shtuar se “BE-ja duhet të vazhdoi të mbështes Ukrainën, ne duhet të vazhdojmë të i japim Ukrainës ndihma humanitare, gjithashtu ndihmë ushtarake mbrojtëse. Por, dhe të diskutojmë me ukrainasit se si mund t’i mbështesim për të rindërtuar vendin e tyre”.

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika