Fahri Xharra: Më vjen keq që Oliver Schmitt e bëri nënën e Skënderbeut serbe, historia nuk guxon të manipulohet

"Historia, nuk duhet përkrahja fetare, nuk guxon manipulim pr shkak të interesit personale, regjionale, shtetëror"

Inxhinieri, kritiku dhe studiuesi i historisë, Fahri Xhara

Inxhinieri, kritiku dhe studiuesi i historisë, Fahri Xhara, në emisionin “Personale” ka thënë se historia nuk duhet të manipulohet për kurrfarë interesash, as personale e as shtetërore.

Xharra ka theksuar se historiani Oliver Schmitt, i cili ka disa shkrime për heroin Kombëtare Gjergj Kastriotin Skënderbeu, ka shtrembëruar historinë dhe ka bërë nënë e Skënderbeut serbe.

“..Historia nuk duhet përkrahja fetare, nuk guxon manipulim për shkak të interesit personale, regjionale, shtetëror. Nuk po flas për fshehësitë shtetërore, por po flas për historinë e cila flihet, manipulohet edhe prej nesh. Më vjen shumë keq që erdh Oliver Schmitti këndej pari dhe na e bëri nënë e Skënderbeut serbe”, ka thënë Xharra.

Fahri Xharra: Beogradi është tokë e shenjtë shqiptare…

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika