Familjarët e të pagjeturve lëshuan mbledhjen kur nisi të flasë Kandiq

Gjatë fjalimit të aktivistes serbe Natasha Kandiq, familjarët e të pagjeturve kanë lëshuar mbledhjen e komisionit. Sipas tyre, prezenca e saj është e panevojshme në panelin ku po diskutohej për personat e pagjetur.

Në kohën kur hulumtuesja serbe, Natasha Kandiq, mori fjalën, përfaqësuesit e të pagjeturve në shenjë proteste e kanë lëshuar mbledhjen.

Ahmet Grajqevci, kryetar i personave të pagjetur, ka thënë se prezenca e saj është panevojshme dhe se familjarët e të pagjeturve irritohen sa herë që Kandiq vjen në Kosovë.

Ai ka kritikuar institucionet e Kosovës, për mospjesëmarrje në tryezën e mbajtur për të pagjeturit.

“Ne, pse kemi nevojë të vjen Natasha Kandiq dhe neve të na mbaj ligjëratë, kur ne i dimë më mirë. Ato çka i din ajo nuk i tregon këtu, nuk ta qetë sekretin e shtetit vetë, nuk t’i tregon asnjë vend të varrezave masive në Serbi apo në territore tjera. Ne kemi institucionet tona, ne kemi pritur që do të kemi me institucione, e pamë që nuk ishin gjysma si gjithherë”, ka thënë  Grajqevci.

Fotot e personave të zhdukur

Tutje, Grajqevci, ka thënë se asnjë qeveri nuk e ka bërë punën e tyre sa duhet, për personat e zhdukur apo për krime të luftës.

“Asnjë qeveri deri sot nuk e ka bërë punën sa duhet e çka është kërkuar. Falë Zotit e kemi pas një komision për persona të zhdukur që e ka dhënë kontributin e vetë dhe ka punuar aq sa ka mundur dhe aq sa e kanë lejuar kushtet për punë. A sa i përket qeverive, asnjë qeveri nuk e ka dhënë kontributin e vetë në këtë drejtim, qoftë për personat e zhdukur, krimet e luftës, dëmet e luftës, nuk kanë punuar”, ka thënë ai.

Në Kosovë, si pasojë e luftës së fundit, janë rreth 1,630 persona, që nuk u dihet ende fati i tyre.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika