Familjet me asistencë sociale të painformuar për subvencionet e Qeverisë

Më 2 dhjetor është mbyllur mundësia për të aplikuar për subvencionim të efiçiencës së energjisë për qytetarët. Por, ka disa prej tyre të cilët nuk po kanë informacione në lidhje me mënyrën e aplikimit. Nga 18 nëntori e deri në mesjavën e kaluar, në Ministrinë e Ekonomisë kanë aplikuar mbi nëntë mijë persona. Këtë herë Qeveria, prioritet ka nenat vetushqyese e rastet social

Pajisjet për pompat termike e kondicionerë efiçientë janë të vendosura nëpër muret e kësaj ndërtese kolektive.

Por, familjet me asistencë sociale që jetojnë në Prishtinë nuk po kanë shumë informacione për mënyrën e aplikimit për subvencionin e hapur nga Qeveria.

Hamide Demolli ka thënë se “ Na patëm më apliku po nuk e dishum për qa. Se kemi të qartë se si duhet më apliku, qata jemi mbetë. Na s’kemi mundësi, me dru boll shtirë po duhet mi ble e po jonë shtrejtë”.

Hamide Demolli

Ndërkohë, që thirrje për aplikim për këtë subvencionim kryeministri Albin Kurti iu bëri edhe nënave vetushqyese.

Ministria e Ekonomisë kanë bërë të ditur numrin e përgjithshëm të aplikuesve.

“Në thirrjen e dytë të Ministrisë se Ekonomisë për subvencionim të efiçencës së energjisë elektrike, numri i aplikimeve në fazën e parë është 9,070. Deri më tani kanë aplikuar 906 përfitues të asistencës sociale. Në thirrjen për subvencionim të efiçiencës së energjisë elektrike, kanë aplikuar 1,205 nëna vetushqyese”, ka njoftuar Ministria e Ekonomisë.

Por, në Qendrën për Punë Sociale në Prishtinë janë vetëm dy nëna vetushqyese të cilat aplikuan për subvencionimin e Qeverisë.

Vehbi Mujku, drejtor i Qendrës për Punë Sociale në Prishtinē ka thënë se “Kemi pasur dy raste të nënave vetushqyese ku kanë ardhë dhe kanë kërkuar që të marrin një dokument zyrtarë për të dëshmuar se janë prindërë vetushqyesë. Kemi pas dhe disa raste ku kanë ardh dhe kanë kërku që të dëshmojnë se janë përfituesë të skemës sociale. Pasi kritret nga Qevria janë që familjet duhët të dëshmojnë se është përfitues nga skema social ose që janë prindërë vetushqyes”.

Vehbi Mujku, drejtor i Qendrës për Punë Sociale në Prishtinē

Përmes këtij subvencionimi, qytetarët e vendit do të mund të përfitojnë subvencionim direkt të stufave individuale, kaldajave me biomasë, pompave termike e kondicionerëve efiçientë.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika