“Faza e keqe e karrierës sime” – Ronaldo rrëfehet për largimin nga Manchester United

Cristiano Ronaldo këmbëngul se ai është një njeri më i mirë, pasi kaloi një "fazë të keqe" të karrierës së tij gjatë periudhës së tij të dytë në Manchester United

Cristiano Ronaldo

Ylli portugez, Cristiano Ronaldo, ka thënë të mërkurën se largimi i tij nga Manchester United pas një periudhe të dytë në Old Trafford, përfaqësoi një “fazë të keqe të karrierës së tij”.

Reprezentuesi portugez, i cili është rikthyer duke luajtur për vendin e tij në dy ndeshjet kualifikuese të Euro 2024, u transferua te klubi saudit Al Nassr në janar, pasi u bë i pari në United pas një interviste me Piers Morgan, në të cilën, ai ishte shumë kritik ndaj klubit dhe menaxherit Erik ten Hag.

“Kur jemi në majë të malit, shpesh nuk shohim se çfarë ka më poshtë”, ka thënë Ronaldo në një konferencë për shtyp para ndeshjes të së enjtes me Lihtenshtajnin.

“Kam kaluar një fazë të keqe të karrierës sime, nuk e kam problem ta pranoj këtë, por jeta vazhdon. Kam kuptuar se cilët janë miqtë e vërtetë në atë moment të vështirë”, ka thënë tutje Ronaldo.

Ronaldo është rikthyer duke luajtur futboll ndërkombëtar për herë të parë që kur humbën nga Maroku në çerekfinale të Kupës së Botës 2022. Në të përkohshme, Portugalia punësoi Roberto Martinez për të zëvendësuar trajnerin për një kohë të gjatë, Fernando Santos, i cili u nda me ekipin pas turneut në Katar.

“Ishte gjithçka në ekuilibër pas Kupës së Botës”, ka thënë Ronaldo për mundësinë që ai të tërhiqej pas Kupës së Botës të vitit të kaluar.

“Reflektova me familjen time dhe më pas arritëm në përfundimin se nuk ishte koha për ta hedhur poshtë. Kam mësuar shumë prej tij dhe jam shumë i lumtur që jam rikthyer. Trajneri thotë se më do në skuadër. Ndjej se kam ende shumë për të dhënë dhe dua ta vazhdoj”, ka thënë ai.

Ronaldo do të thyejë rekordin e të gjitha kohërave të paraqitjeve me një ekip kombëtar, pasi barazoi notën e Bader Al-Mutawa prej 196 paraqitjesh për Kuvajtin derisa luante në Katar.

“Rekordet janë gjithmonë pozitive”, ka thënë Ronaldo. “Ata janë motivimi im. Më pëlqen të thyej rekorde dhe ky rekord është i veçantë. Do të jem vërtet krenar nëse ndodh, por dua të vazhdoj të luaj edhe më shumë ndeshje, nuk dua të ndalem këtu”.

Largimi i Santos erdhi mes polemikave për vendosjen e Ronaldos në stol në fazën eliminatore të turneut në Katar, por ish-ylli i Real Madrid tha se ishte koha për të lëvizur nga e kaluara, pasi ata kërkojnë të kualifikohen për Kampionatin Evropian në Gjermani verën e ardhshme.

“Është një kapitull i ri për të gjithë, për lojtarët, stafin dhe vendin”, ka thënë Ronaldo, raporton ESPN.

“Ne ndjejmë energji të mirë. Është një frymë e freskët. Nuk po them se është më mirë apo më keq se më parë, por ndonjëherë në jetë ndryshimet janë pozitive. Ka ide të reja, një mentalitet i ri. Mund ta vëreni. Mundeni ndjeni ndryshimin, dhe kjo është mirë për të gjithë”, ka thënë tutje.

Santos ishte në krye të Portugalisë për tetë vjet, duke udhëhequr ekipin kombëtar drejt titullit të Euro 2016 – trofeu i parë i madh i vendit – dhe titulli i Ligës së Kombeve 2019. Ai arriti një marrëveshje me federatën për t’u larguar dy vjet para përfundimit të kontratës së tij.

Portugalia është e pamposhtur kundër Lihtenshtajnit, me gjashtë fitore dhe një barazim në shtatë ndeshje.

Grupi kualifikues i Portugalisë për Euro 2024 përfshin gjithashtu Islandën, Sllovakinë dhe Bosnje-Hercegovinën. Dy kombet e para nga secili prej 10 grupeve kualifikohen në finale.

Shija e redaktorit

Tenori Ramë Lahaj do të sjellë në Kosovë yjet e...

Festivali “RLIOF” në edicionin e tretë do të sjellë në Prishtinë yjet e operës botërore, këtë e ka bërë të ditur tenori me famë...

Ricky Martin dhe Enrique Iglesias do të performojnë në Tiranë

Këngëtarët e njohur, Ricky Martin dhe Enrique Iglesias, do të performojnë në Tiranë, këtë e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Enrique...

Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”. Osmani ka thënë se me veprat shkrimtari Kadare...

Të fundit nga rubrika